UEL: Fără gol în turul cu Vitoria, FCSB speră să repete ”scenariul Mlada”Răzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Aug 2019

UEL: Fără gol în turul cu Vitoria, FCSB speră să repete ”scenariul Mlada”

Pe arena ”Marin Anastasovici” din Giurgiu FCSB a disputat în această seară manșa tur a play-off-ului Europa League contra portughezilor de la Vitoria Guimaraes. Măcinată de problemele interne legate de accidentări, dar și de incertitudinea legată de titularul băncii tehnice, formația roș-albastră părea a porni cu șansa a doua în acest joc, însă a lăsat pe parcursul celor 90 de minute de multe ori o impresie pozitivă, controlând partida.

Chiar dacă nu a reușit să înscrie, FCSB a avut un gol anulat în minutul 3 pe motiv de ofsaid la Planic, o bară în minutul 23 semnată de Florinel Coman după o pasă primită de la Crețu și o ocazie imensă în minutul 41 la șutul din careu trimis de același Florinel Coman pe direcția lui Douglas, portarul lusitanilor. De remarcat jocul exact al lui Planic, care a blocat toate acțiunile echipei oaspete și care s-a sincronizat bine cu colegul său din centrul defensivei, Soiledis, o soluție de conjunctură cauzată de suspendarea lui Cristea.

Intrarea lui Adi Popa după pauză în locul lui Mihai Roman a animat flancul drept, însă fără să se creeze ocazii clare de gol, în schimb Ovidiu Popescu s-a apropiat cel mai periculos de buturi în minutul 80 cu un șut de la distanță care a trecut la mică distanță de stâlpul din dreapta lui Douglas. De partea cealată, Bălgrădean nu a avut emoții în fața atacanților adverși, aflați într-un recul după avalanșa de goluri din tururile anterioare ale competiției, recul pe care sperăm să-l manifeste și cu ocazia meciului retur programat joia viitoare de la ora 22:00 pe ”Estádio D. Afonso Henriques” din Guimaraes.

FCSB - Vitoria Guimaraes 0-0 (0-0)

FCSB (antrenor Vergil Andronache): Bălgrădean - Crețu, Planici, Soiledis, Panţîru - Ov. Popescu, Pintilii (min. 66 Oaidă), Vână (min. 60 Gnohere) - M. Roman (min. 46 Ad. Popa), Fl. Tănase, Fl. Coman

Vitoria Guimaraes (antrenor Ivo Vieira): Douglas - Sacko, Tapsoba, Bondarenko, Hanin - Pepe, Al Musrati, Almeida (min. 62 Poha) - Rochihna (min. 66 Rafa Soares), Duarte da Silva (min. 76 Guedes), Davidson