UCL: Omrani, decisiv pentru calificarea campioanei în turul 2 preliminarFlaviu Buboi / SportPictures.eu
17 Iul 2019

UCL: Omrani, decisiv pentru calificarea campioanei în turul 2 preliminar

CFR Cluj și-a îndeplinit primul obiectiv, cel de calificare în turul secund preliminar al UEFA Champions Leage după victoria cu 3-1 (2-1) obținută în Gruia contra celor de la FC Astana, campioana Kazahstanului.

După înfrângerea la limită din tur, scor 0-1, elevii lui Dan Petrescu au suferit un șoc în startul partidei, în minutul 4 încasând un gol extraordinar după un șut de la peste 25 de metri al lui Murtazayev, netalonat, ce l-a învins pe Arlauskis. Răspunsul gazdelor a venit rapid, Omrani egalând în minutul 10 cu o lovitură de cap din 6 metri după o centrare perfectă trimisă de Djokovic din flancul drept, apoi tot vârful de atac francez a provocat autogolul lui Postnikov din minutul 26. O centrare în careul kazahilor pentru Rondon a fost prelungită până la Omrani al cărui șut centrare a fost deviat de fundașul oaspeților la colțul scurt surprinzându-l pe portarul Eric.

Până la pauză CFR a avut un gol anulat pe motiv de ofsaid în minutul 43, iar în partea a doua a jocului Djokovic și Vinicius ratează trei ocazii imense în primele zece minute de la reluare. Golul calificării vine în minutul 73, când Susici centrează în careu de pe linia de fund, Beysebekov deviază cu călcâiul până la Omrani, care tot cu călcâiul trimite la colțul lung lăsându-l pe Eric fără replică. Finalul este dramatic, cu echipa clujeană retrasă în propria treime după schimbările defensive făcute de Dan Petrescu și glonțul a trecut pe la ureche în al patrulea minut de prelungiri. După un șut al lui Janga blocat de Culio, faza a continuat și balonul a ajuns din nou la Janga la câțiva metri de poartă, dar reluarea acestuia cu capul din plonjon a fost blocată in extremis de Arlauskis, calificarea datorându-i-se în mare măsură și portarului lituanian.

Urmează acum dubla întâlnire cu Maccabi Tel Aviv cu prima manșă la Cluj pe 23 sau 24 iulie şi returul din Israel la o săptămână distanță.

CFR Cluj – FC Astana 3-1 (2-1)

A marcat: Omrani (min. 10 și 73), Postnikov (min. 26 aut.)/Murtazayev (min. 4)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - Djokovic, Bordeianu, Culio - Deac (min. 67 Hoban), Rondon (min. 67 Costache), Omrani (min. 85 Pereira)

FC Astana (antrenor Roman Grygorchuk): Eric - Rukavina, Postnikov, Simunovic, Beysebekov (min. 81 Anicic) - Logvinenko - Tomasov (min. 62 Mubele), Maevskiy, Sigurjonsson (min. 82 Janga), Murtazayev - Rotariu