UCL: Clujenii obțin doar o remiză cu Celtic în GruiaFlaviu Buboi / SportPictures.eu
07 Aug 2019

UCL: Clujenii obțin doar o remiză cu Celtic în Gruia

Prima manșă a duelului dintre CFR Cluj și Celtic Glasgow contând pentru turul 3 preliminar al UEFA Champions League s-a terminat indecis în Gruia, verdictul urmând a se da peste o săptămână în Scoția.

Elevii lui Dan Petrescu au avut o bună șansă de a obține victoria, dar golul excelent înscris în minutul 28 de Rondon la capătul unei acțiuni de contraatac și a unei pase decisive a lui Deac nu a fost de ajuns. O desincronizare în axul central al defensivei apărută în minutul 37 i-a permis lui Forrest să preia balonul, să se întoarcă și să șuteze la rădăcina barei din stânga lui Arlauskis restabilind egalitatea pe tabelă.

Până atunci, Edouard a deschis ostilitățile cu un șut greu, prins în doi timpi de portarul clujenilor în minutul 5, apoi un minut mai târziu Burcă a trimis cu capul peste transversala porții lui Bain după un corner de pe partea stângă. Gazdele au cerut penalty în minutul 16 la un presupus henț al lui Ajer în urma unui șut al lui Bordeianu, dar arbitrul sârb Srdjan Jovanovic a lăsat jocul să continue.

În partea a doua a meciului, Brown a fost aproape de autogol în minutul 51 atunci când a respins din fața lui Omrani balonul centrat din corner de Bordeianu, însă Bain a fost pe fază și a respins balonul ce se îndrepta spre plasă, apoi Bolingoli a îndepărtat pericolul. Pe final de meci, în minutul 82, Arlauskis a scos în corner o minge pasată cu capul de Bolingoli pentru Edouard, apoi Țucudean a încercat să înscrie din foarfecă în minutul 86, însă balonul a trecut peste transversală.

S-a încheiat 1-1, un scor care evident le convine scoțienilor, Celtic pornind ca favorită la calificare în returul ce se va disputa marți, 13 august de la ora 21:45 pe Celtic Park din Glasgow.

CFR Cluj - Celtic Glasgow 1-1 (1-1)

Au marcat: Rondon (min. 28)/Forrest (min. 37)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Susic, Vinicius, Burcă, Camora - Aurelio, Bordeianu, Djokovic - Deac, Omrani (min. 67 Păun), Rondon (min. 76 Ţucudean)

Celtic Glasgow (antrenor Neil Lennon): Bain - Ajer, Elhamed (min. 87 Bitton), Simunovic (min. 75 Jullien), Bolingoli - Forrest, Brown, McGregor - Christie - Edouard, Morgan (min. 67 Ntcham)