UCL: CFR Cluj pierde cu scor identic returul de la PragaFlaviu Buboi / SportPictures.eu
28 Aug 2019

UCL: CFR Cluj pierde cu scor identic returul de la Praga

Pe Sinobo Stadium din capitala Cehiei, CFR Cluj nu a putut produce minunea în fața Slaviei Praga și își va continua parcursul european în această toamnă în grupele Europa League.

Partida retur din play-off-ul UEFA Champions League a început cu un șut al lui Stanciu (min. 4) prins în doi timpi de Arlauskis, apoi Bordeianu (min. 11) încearcă să-l învingă pe Kolar cu un șut înșelător din colțul careului de 16 metri din lovitură liberă, dar portarul gazdelor s-a întins și a respins balonul. Conștienți că după înfrângerea de pe teren propriu nu au altă variantă decât calea atacului, clujenii mai au o ocazie bună în minutul 15 când Deac a reluat cu capul puțin pe lângă stâlpul din stânga lui Kolar centrarea cu exteriorul trimisă de Camora, apoi două minute mai târziu Rondon a trecut milimetric pe lângă mingea centrată de Omrani în careul mic și a ratat cea mai mare ocazie a campioanei României. Cum cea mai bună apărare este atacul, cehii au pus treptat stăpânire pe joc și Masopust ratează la rândul său o ocazie monumentală în minutul 28, când a fost deschis cu o pasă în adâncime de Stanciu și lobul trimis din marginea careului de 16 metri a trecut puțin pe lângă poartă. Două lovituri de cap a lui Skoda, prima din centrarea lui Stanciu (min. 33) și cea de-a doua din cea a lui Coufal (min. 37), au apropiat echipa gazdă de deschiderea scorului, dar acest lucru se amână pentru partea a doua a jocului.

După două intervenții salutare ale lui Arlauskis la șuturile lui Skoda (min. 46) și Stanciu (min. 61), Slavia a înscris în minutul 66 după ce Mureşan a deviat în plasă un șut al lui Boril care oricum îl depășise pe Arlauskis. Cu calificarea în mare măsură asigurată, cehii reduc turația și mai au o mare ocazie în minutul 86 la lovitura de cap a lui Yusuf respinsă de pe linia porții de Susic.

În lipsa forței ofensive în partea a doua a jocului în care au cedat fizic, clujenii părăsesc competiția după două înfrângeri identice, 0-1, și așteaptă acum să vadă numele adversarilor din grupa Europa League în care vor evolua în această toamnă.

Slavia Praga - CFR Cluj 1-0 (0-0)

A marcat: Mureşan (min. 66 aut.)

Slavia Praga (antrenor Jindrich Trpisovsky): Kolar - Coufal, Hovorka, Kudela, Boril - Soucek, Kral, Masopust (min. 84 Traore), Stanciu (min. 90 Frydrych) - Olayinka - Skoda (min. 79 Yusuf)

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Susic, Mureşan, Burcă, Camora - L. Aurelio (min. 64 Păun), Djokovic, Bordeianu - Deac (min. 70 Hoban), Rondon (min. 69 Ţucudean), Omrani