Juniori
U21: Mihăilă îngenunchează FinlandaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Nov 2019

U21: Mihăilă îngenunchează Finlanda

Al patrulea meci al tricolorilor mici în preliminariile Campionatului European U21 din 2021 s-a disputat la Voluntari și s-a încheiat cu a treia victorie pentru elevii lui Mirel Rădoi.

Succesele înregistrate contra Ucrainei și Irlandei de Nord au fost întregite de o altă victorie la trei goluri diferență contra Finlandei, MVP-ul partidei fiind olteanul Mihăilă, autor a trei goluri. Lipsa de concentrare din startul meciului a fost taxată de oaspeți în minutul 3, când flancul stâng al defensivei noastre a fost depășit cu ușurință de mijlocașii finlandezi și o pasă de pe linia de fund l-a găsit liber la 6 metri pe Kairinen care a reluat din prima și l-a învins pe Vlad. Reacția a fost imediată: după o pasă lungă, în cros a lui Dennis Man, Mihăilă l-a driblat din preluare pe adversarul direct și de la 16 metri a trimis la colțul lung direct în plasa laterală, imparabil pentru portarul Jääskeläinen. După alte 8 minute de joc faza se repetă, Oaidă angajându-l de această dată în interiorul careului de 16 metri pe Mihăilă, finalizarea venind tot cu un șut la colțul lung. Putea fi 3-1 în minutul 41 după o fază aproape identică cu cea de la primul gol, însă arbitrul a decis că a fost ofsaid la pasa lungă, de 40 de metri a lui Pașcanu pentru Mihăilă, dar reluările au dovedit contrariul. Până la urmă tabela s-a schimbat din nou până la pauză și tot Mihăilă a avut un rol decisiv, în al cincilea minut de prelungiri el reușind să-l preseze pe Hyvärinen să împingă în propria poartă balonul centrat la firul ierbii pe linia careului mic de George Ganea.

Jääskeläinen a fost norocos în minutul 76 și a reușit să respingă în corner un alt șut al lui Mihăilă, însă olteanul l-a mai învins încă o dată două minute mai târziu din assist-ul lui Adrian Petre, jucătorul lui Esbjerg găsindu-l perfect în mijlocul careului de 16 metri, nemarcat.

4-1 scor final și 9 puncte pentru tricolori ce i-au egalat pe danezi, care vor juca mâine în Ucraina.

Următorul meci al băieților noștri este programat marți, 19 noiembrie, în Irlanda de Nord.

România U21 - Finlanda U21 4-1 (3-1)

Au marcat: Mihăilă (min. 8, 16 și 78), Hyvärinen (min. 45+5 aut.)/Kairinen (min. 3)

România U21 (antrenor Mirel Rădoi): Vlad – Rațiu (min. 64 D. Olaru), Chindriș, Pașcanu (min. 83 D. Ciobotariu), Boboc (min. 32 R. Grigore) – Ciobanu, Oaidă, Moruțan (min. 64 A. Petre) – Man (min. 65 Merloi), G. Ganea, Mihăilă

Finlanda U21 (antrenor Juha Malinen): Jääskeläinen – Halme, Pikkarainen, Sundman – Virtanen (min. 44 Hyvärinen), Lingman (min. 65 Oksanen), Kairinen (min. 73 Vertainen), Valakari, Assehnoun (min. 65 Banza) – Soisalo (min. 73 Ylätupa), Källman

Clasamentul grupei a 8-a este următorul:

1. Danemarca U21              3              3              0              0              5:2          9

2. România U21                   4              3              0              1              11:3        9

3. Finlanda U21                   5              2              1              2              8:6          7

4. Ucraina U21                    3              1              0              2              4:5          3

5. Irlanda de Nord U21         4              0              2              2              2:6          2

6. Malta U21                      3              0              1              2              0:8          1