Juniori
U20: Tricolorii mici pierd contra ItalieiCiprian Petcut / SportPictures.eu
17 Nov 2022

U20: Tricolorii mici pierd contra Italiei

Selecționata U20 a României a disputat astăzi un prim meci din cadrul Elite League găzduit de Arad, adversară fiindu-i reprezentativa similară a Italiei.

Azzurii au avut încă din startul jocului ocazii de a deschide scorul, însă portarul Răzvan Popa s-a opus cu succes, așa cum a făcut-o în minutul 12 la dubla ocazie semnată de Faticani și Nasti. Portarul celor de la CFR Cluj nu a fost la fel de inspirat în minutul 34 când a respins un balon în față și i-a permis lui Fabbian să reia cu latul și să trimită balonul în plasă, apoi în minutul 50 a fost învins de Ambrosino cu un șut plasat perfect la colțul lung de la marginea careului de 16 metri. Tricolorii au revenit destul de repede pe tabelă și au redus diferența în minutul 63 dintr-un penalty obținut de Ianis Stoica, faultat de Mulazzi, și transformat tot de el. Până la final, Stoica a mai avut o ocazie de a înscrie, de această dată din acțiune în urma unei centrări perfecte a lui Rareș Pop, dar a ales o execuție extravagantă și faza a rămas fără rezultat pe tabelă.

După această înfrângere, tricolorii mici vor juca luni, 21 noiembrie de la ora 20:00 tot pe arena „Francisc Neuman” din Arad contra selecționatei Poloniei.

România U20 – Italia U20 1-2

Au marcat: I. Stoica (min. 63 pen.)/Fabbian (min. 34), Ambrosino (min. 50)

România U20 (selecționer Daniel Pancu: Sava – Mitran, Ignat, Ilie, Borza (min. 74 Amzăr) – Pandele (min. 74 Mogoș), Mihai (min. 46 Perianu), Filip (min. 74 Ciuciulete) – Bratu (min. 55 Pop), Bani (min. 55 Andronache) –Cojocaru (min. 55 Stoica)

Italia U20 (selecționer Carmine Nunziata): Desplanches – Zanotti (min. 58 Mulazzi), Ghilardi, Fontanarosa, Giovane (min. 75 Fiumano) – Faticanti – Fabbian, Fazzini (min. 90+1 Palomba), Ndour – Nasti (min. 58 De Nipoti), Ambrosino (min. 58 Montevago)