U Jolidon Cluj aproape de sferturile Cupei EHFSportPictures.eu
02 Feb 2014

U Jolidon Cluj aproape de sferturile Cupei EHF

Într-un meci disputat duminică 2 februarie, singura reprezentantă a României în handbalul european feminin, U Jolidon Cluj, şi-a respectat blazonul şi s-a impus fără drept de apel pe terenul formaţiei turce Cankaya Anka Spor, luând astfel o opţiune serioasă pentru calificarea în sferturile Cupei EHF.

Contând pentru manşa tur a optimilor acestei competiţii, partida a fost dominată în întregime de jucătoarele noastre, care la pauză conduceau deja cu un liniştitor 15-10. În partea a doua antrenorul Horaţiu Paşca şi-a permis să ruleze întreg lotul, pentru a da o şansă şi mai tinerelor sale jucătoare, iar acestea nu l-au dezamăgit, închizând tabela dupa o oră de joc la un 34-22 ce asigură practic biletele pentru faza următoare a competiţiei.

Pentru formaţia noastră au marcat: Irina Ivan 6 goluri. Popa 5 goluri, Mihai 4 goluri, Tetean 3 goluri, Senocico 3 goluri, Cîrjan 3 goluri,  Florea 2 goluri, Chintoan 2 goluri, Laslo 2 goluri, Vintilă 2 goluri, Vălean 1 gol, Boian 1 gol.

Ultima dată clujencele s-au calificat în sferturile de finală ale unei competiţii europene acum 6 ani, când au fost eliminate din Cupa Cupelor de Podravka.

Returul dintre U Jolidon şi Cankaya Anka Spor se va disputa pe 9 februarie la Cluj.