U Arad şi CSM Târgovişte sunt în semifinaleSportPictures.eu
06 Apr 2014

U Arad şi CSM Târgovişte sunt în semifinale

Astăzi, 6 aprilie, se vor disputa ultimele două partide-retur din sferturile fazei de play-off la baschet feminin, Liga Naţională 2013 – 2014:

• CS Municipal Satu Mare - CS Univ. Alba Iulia, ora 18:00 (în tur, 55-81)
  • CSBT Alexandria - ACS Sepsi SIC, ora 19.00 (în tur, 54-83)

Există favorite, echipele care au câştigat în tur, oaspetele de diseară.

Vineri, s-au încheiat primele două duble, echipele vizitatoare câştigând şi al doilea meci, fiind astfel calificate în primele patru formaţii care vor putea merge spre titlu.

La Timişoara, Universitatea Goldiş Arad a dublat victoria din tur dominând pe toata durata jocului, atât cât să fie linişte în tabăra sa.

Meciul a început practic de la 0-7 pe tabelă, arădencele intrând în pas alergător pe teren, iar timişorencele în pas de voie.  Deşi gazdele au reuşit să egaleze de două ori (11-11, 13-13), aceasta a fost limita superioară a performanţei pe tabelă. Până la final, Universitatea a punctat uşor mai mult decât Danzio, atât prin titulare, cât şi prin rezerve, sfertul trei fiind chiar „sărac” pe tabelă.

• BCM Danzio Timişoara - Universitatea Goldiş Arad 54 – 63 (15-21, 17-15, 6-10, 16-17)

Adina Stoedin cu 18 puncte, Dora Ardelean cu 15 puncte şi Milana Zivadinovic cu 8 puncte şi-au adus contribuţia la zestrea lui Danzio. Pentru U Arad, s-au remarcat Monica Engelman – 15 puncte, Monique Coker – 14 puncte şi Alina Crăciun – 11 puncte.

Danzio Timişoara a terminat sezonul pe locul opt.

La Braşov, Olimpia a cedat partida în faţa lui CSM Târgovişte, aşa cum o făcuse şi în tur (64-79). Victoria dâmboviţenelor a fost mult mai categorică, aerul de munte fiindu-le favorabil calificării în semifinale. Braşovencele nu s-au apropiat şi nici nu au trecut de oaspete pe tabelă pe durata celor 40 de minute.

• Olimpia CSU Braşov – CS Municipal Târgovişte 57 – 91 (13-27, 17-19, 10-20, 17-25)

Să notăm baschetbalistele de top din meci: la Olimpia, Carla Bartee cu 20 de puncte, iar la CSM Ancuţa Stoenescu, 15 puncte.