Tripla perfectă pentru SteauaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
31 Mai 2015

Tripla perfectă pentru Steaua

Pe Arena Națională Steaua a încheiat în această seară un sezon ce părea câștigat în iarnă, apoi total pierdut în urmă cu câteva săptămâni, pentru ca astăzi să tragă linie și să vadă în propria vitrină toate trofeele interne puse în joc.

Finala Cupei României disputată cu ”U” Cluj a fost o misiune simplu de dus la îndeplinire de elevii lui Costel Gâlcă, care au tranșat încă din start soarta finalei. Adi Popa a marcat în minutul 9 la o fază care i-a adus mingea în mijlocul careului după o pătrundere a lui Stanciu până în apropierea liniei de fund a terenului, apoi controlează jocul din prima repriză, în timp ce clujenii sunt incapabili să se apropie periculos de poarta lui Niță.

Rusescu mărește diferența imediat după pauză, în minutul 48, după o centrare perfectă a lui Adi Popa în urma căreia s-au ridicat semne de întrebare cu privire la eficiența defensivei cu 5 fundași a ”șepcilor roșii”. După numai alte 5 minute Adi Popa își consolidează poziția de om al finalei cu un gol superb, marcat cu un șut în diagonală de la marginea careului ce a trimis mingea la rădăcina barei din dreapta lui Veselovsky și a intrat în plasă. Cu această diferență substanțială, singura preocupare a steliștilor era scurgerea timpului până la ridicarea trofeului.

Steaua – ”U” Cluj 3-0 (1-0) este meciul ce închide sezonul fotbalistic 2014-2015 și marchează prima triplă pentru o echipă angrenată pe fronturile campionatului, Cupei Ligii și Cupei României.

”U” Cluj: Veselovsky - Jovanovic (min. 56 Bambara), Neag, Skvorc, Ciupe - Lungu, Cr. Munteanu - Ceppelini (min. 46 Nuno Viveiros), Mengolo, Kovacs (min. 68 Cristocea) - Morar

Steaua: Niţă - Papp (min. 68 Râpă), Luchin, Varela (min. 77 Tamaş), Guilherme - Breeveld, Neagu (min. 65 Iancu) - Popa, Stanciu, Chipciu - Rusescu