powered by Artimex
Tricolorii au ratat finala la Campionatele EuropeneDragoș Savu / Mediafax Foto
27 Mai 2016

Tricolorii au ratat finala la Campionatele Europene

Echipa națională masculină de gimnastică artistică a României a ratat posibilitatea calificării în finala Campionatelor Europene care se dispută la Berna, în Elveția. Formația noastră s-a clasat pe locul al zecelea, în condițiile în care primele 8 se calificau pentru ultimul act.

Marian Drăgulescu, gimnast calificat la JO 2016, a obținut a treia notă la sol (15,033) și a avut a opta medie la sărituri (14,745). La paralele, Marius Berbecar a ocupat locul al doilea în calificări, 15,766, iar Andrei Muntean a opta, 15,400.

Cristian Bățagă a fost al 14-lea la cal cu mânere (14,500), Andrei Muntean a ocupat locul 18 la inele (14,666), iar Bățagă a fost cel mai bun român la bară fixă, locul 50, cu 13,066.

România va avea, totuși, patru reprezentări în finalele pe aparate. Marian Drăgulescu s-a calificat la sol și sărituri, în timp ce Berbecar și Muntean vor lupta pentru medalii la paralele.

Finalele pe aparate vor avea loc duminică, 29 mai 2016.