Juniori
Tricolorii U19 au pierdut primul meci la Turul de ElităFRF.ro
20 Mar 2019

Tricolorii U19 au pierdut primul meci la Turul de Elită

Echipa națională antrenată de Daniel Oprescu a debutat cu o înfrângere în Rusia, acolo unde se dispută grupa 1 a Turului de Elită, ultimul înaintea calificării la Campionatul European.

Tricolorii U19 au fost învinși cu scorul de 5-0, într-un meci ce s-a disputat pe stadionul Kuban din Krasnodar. La pauză, irlandezii au condus cu scorul de 2-0, prin reușitele lui Afolabi (9) și Smallbone (11).

La reluare, aceștia au mai înscris de trei ori, Afolabi și Smallbone reușind câte o “dublă”, în timp ce Petrila a înscris în propria poartă.

România a avut șansa golului de onoare, dar Vladimir Screciu a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 75.

Pentru echipa noastră urmează Rusia, pe 23 martie (ora 11:00),iar ultimul joc al grupei îl vom disputa pe 26 martie (ora 16:00) contra Azerbaidjanului. Pentru a se califica la Campionatul European U19 găzduit de Armenia, în iulie, România trebuie să câștige grupa.

România: 1. Cristea – 2. Rus (7. Țîrlea, 32), 5. Ehmann, 15. Screciu, 4. S. Șerban (3. Ispas, 58) –  20. Manolache (cpt.) (10. Sefer, 33), 8. Chiriac – 19. Baicu (14. Horșia, 79), 13. Mihăilă, 11. Petrila – 18. Mitruscsak (9. Banyoi, 58).

Rezerve: 12. Târnovanu, 6. Leca,  17. M. Șerban.

Selecționer: Daniel Oprescu

sursa: frf.ro