Juniori
Tricolorii U18, egalați de Spania la ultima fază a joculuiFRF.ro
09 Dec 2019

Tricolorii U18, egalați de Spania la ultima fază a jocului

Echipa națională pregătită de Daniel Oprescu participă în această săptămână la un turneu amical în Portugalia. Luni, 9 decembrie, a fost programat al doilea joc al tricolorilor din cadrul turneului. Tricolorii au remizat cu Spania, 2-2.

România a deschis scorul în minutul 32 prin Ianis Stoica, însă spaniolii au egalat prin Ruben Iranzo chiar înainte de a intra la vestiare. Același Ianis Stoica a marcat și în repriza secundă, reușind ”dubla”. Norocul nu a fost de partea tricolorilor nici în acest joc, aceștia fiind egalați de Spania în minutul 90+5, din lovitură de la 11m.

Au evoluat: 12. Sava – 13. Iana (2. Grosu 72), 20. Chilili, 5. Mitran, 4. Stefanovici – 6. Perianu-cpt. (11. Bani 72), 18. Botond (21. Casiadi 55) – 24. Danciu (10. Bălan 55), 8. Grameni, 19. Rasoveanu (9. Vasluian 90) – 7. Stoica. Antrenor: Daniel Oprescu

În primul joc, disputat sâmbătă, 7 decembrie, tricolorii au pierdut la limită jocul cu gazda turneului, Portugalia. Tricolorii au condus cu 2-1 până spre finalul partidei, când lusitanii au întors scorul, câstigând cu 3-2. În minutul 90+5, Tiago a înscris dintr-o lovitură de la 11 metri, iar în minutul 90+6 Duarte a adus victoria Portugaliei.

sursa: frbaschet.ro