Juniori
Tricolorii U16 pierd la limită în fața TurcieiFRF.ro
27 Sep 2018

Tricolorii U16 pierd la limită în fața Turciei

După o victorie obținută marți, reprezentativa Under 16 a României a pierdut meciul al doilea de verificare în fața selecționatei similare a Turciei.

Tricolorii au deschis scorul printr-o lovitură de la 11 metri executată de Remus Mihai, în minutul 8, însă oaspeții au reușit să egaleze până în pauză, prin Akgün, minutul 27. În partea secundă, echipa noastră a fost aproape de a trece la conducere, dar cei care au marcat au fost tot adversarii, în minutul 78, prin Halvaci, din penalty.

România încheie astfel „dubla” cu Turcia cu o victorie și un eșec. În primul joc, care a avut loc marți, tot la Centrul Național de Fotbal Buftea, tricolorii s-au impus cu 1-0 prin golul marcat de Ștefan Bodișteanu.

România: 1. Mitrovic (12. Popa, 66′) – 2. Ciontea, 3. Sârbu (14. Nicolescu, 54′), 5. Lazăr, 4. Pârvulescu (15. Nicolae, 54′) – 8. Floarea (17. Pandele, 41′), 6. Nechita-cpt. – 7. Mihai (18. Negoescu, 47′), 10. Popescu (20. Mălăele, 47′), 11. Niță (22. Bodișteanu, 54′) – 9. Curea (21. Tudor, 41′). Antrenor: Adrian Văsâi

Reprezentativa Under 16 a României va disputa primele jocuri oficiale în toamna lui 2019, când va debuta în preliminariile Campionatului European Under 17 din 2020.

sursa: frf.ro