Trei puncte importante pentru Oțelul SportPictures.eu
08 Mar 2014

Trei puncte importante pentru Oțelul

Meci frumos cu final nebun la Brașov între FC din localitate și Oțelul Galați!

Cei care au început mai bine au fost jucătorii de la malul Dunării, care ratează prima mare ocazie în minutul 7 prin Astafei. Lansat perfect printre elementele unei apărări rarefiate a gazdelor, Astafei face o cursă de 30 de metri central pe buturile brașovene și, singur cu Iacob, ieșit în întâmpinare, șutează de la 16 metri peste transversală. La trei minute distanță Dan Popescu șutează puternic de la 25 de metri ușor lateral stânga pe direcția de atac a Oțelului, dar mingea trece razant cu bara din dreapta porții lui Iacob. Folosind un clișeu jurnalistic, ”golul plutea în aer”, însă el a venit la firul ierbii în minutul 12. Lansat de Tudorie cu o minge aruncată în spatele defensivei Brașovului, Astafei are o nouă pătrundere, de data aceasta de pe flancul stâng al ofensivei gălățene, și cu Machado ”la remorcă” intră în careu și-l execută pe Iacob cu un șut pe colțul scurt. Gălățenii sunt descătușați, Astafei este peste tot și în minutul 17 îl găsim pe post de servant de pe partea dreaptă pentru Marquinhos, care șutează pe jos din interiorul careului la rădăcina barei din dreapta lui Iacob, dar acesta reține. Un minut mai târziu brașovenii dau semne de viață și la o centrare a lui Machado, Buga încearcă o lovitură cu capul din unghi, fără succes însă. Tudorie îi dă replica lui Buga în minutul 21 și îi arată acestuia cum se înscrie cu o lovitură de cap. Înaltul vârf al ”oțelarilor” a beneficiat de o centrare perfectă a lui Milea, dar și de un marcaj relaxat al fundașilor brașoveni, și din 6 metri a plasat mingea la colțul lung, lăsându-l pe Iacob fără replică. La numai două minute Buga înscrie pentru 1-2 la o greșeală mare a lui Milea. Fundașul a încercat să paseze cu capul propriului portar și după ce a fost blocat un alt jucător al Brașovului, mingea respinsă ajunge în 11 metri la Buga care o catapultează în plasa porții fără speranță pentru Goicoechea. Minutul 30 aduce iar o cursă a neobositului Astafei, de data aceasta mingea trecând pe lângă poartă. Patru mnute mai târziu, Marquinhos le deranjează contemplația fundașilor brașoveni cu o pătrundere în viteză, pe culoar, dar Iacob îl blochează.

Primul mitan se încheie cu 1-2, scor aparent strâns, dar privit din prisma ocaziilor avute, nemulțumitor pentru oaspeți.

La reluare Brașovul joacă în 11 numai două minute, deoarece Marius Constantin, intrat în teren în minutul 33 în locul lui Leko, îl calcă pe Marquinhos într-o fază derulată la centrul terenului ce-i lasă brazilianului amintiri neplăcute pe gamba piciorului drept. Brazilianul mai rezistă în teren 10 minute, dar accidentarea îl împiedică să mai joace, iar locul său în teren este luat de Zaharia. În 10 oameni, gazdele intră în presiunea spectrului unei noi înfrângeri și, din perspectiva penultimului loc în clasament, se aruncă în atac. Evident, o modalitate de a egala poate fi în urma unui penalty, așa că nu ratează nicio ocazie de a solicita o lovitură de pedeapsă, însă arbitrul Alexandru Tudor consideră că nici în minutul 59, când Buga este atins de Goicoechea, nici în minutul 63, la o intrare asupra lui Grigorie, nu poate fi vorba de lovitură de la 11 metri. Timpul se scurge fără a se modifica tabela. Cu un sfert de oră înaintea încheierii timpului regulamentar de joc, Goicoechea prinde în doi timpi o lovitură de cap a lui Machado, iar două minute mai târziu Giurgiu trece în viteză pe bulevardul dintre fundașii brașoveni și din 16 metri șutează direct în Iacob, ieșit în întâmpinare. Goicoechea își dovedește valoarea în minutul 78 la un șut din voleu al lui Surdu, scoțând mingea aproape de la vinclu. Și cum valoarea este dublată și de o doză de noroc, portarul gălățenilor le-a probat pe amândouă în faza din minutul 86. Aganovici execută aproape perfect o lovitură liberă, însă ”aproape” înseamnă la încheietura barelor. Faza continuă și pe o deviere a unui coechipier același Aganovic șutează din nou puternic, dar Goicoechea scoate miraculos de sub transversală. Din cornerul rezultat brașovenii își mai crează o ocazie: după ce mingea a circulat haotic prin careu, Lovin scoate de pe linia porții șutul brașovenilor. Cele 5 minute de prelungire dau o gură de aer gazdelor care continuă asaltul și lasă spații imense în propria jumătate. Firesc apare și o nouă ocazie a gălățenilor pe o recuperare în propria lor jumătate, contraatacul dezvoltat aducându-i pe oaspeți în situația de 3 la un fundaș advers, dar Cooper lovește slab balonul din 16 metri și acesta se scurge pe lângă poarta lui Iacob. În chiar ultimele secunde ale prelungirilor, Filip face o cursă printre jaloanele galbene de pe teren și îl execută pe Iacob pentru a stabili scorul final: FC Brașov – Oțelul Galați 1-3 (1-2).

Oţelul acumulează trei puncte ce o propulsează până pe locul 12, iar FC Braşov se menține pe locul 17, cu 17 puncte.

FC Braşov (antrenor Cornel Țălnar): Iacob - Vagner, Machado, Leko (min. 33 Marius Constantin), Ionescu - Păun (min. 52 Bruno Madeira), Mateiu, Aganovic, Șt. Grigorie (min. 71 Andrei Cristea) - Surdu, Buga

Rezerve: Mutu, Serginho, Dias, Fonseca

Oţelul (antrenor Evald Lienen): Goicoechea - Milea (min. 88 Filip), Prestia, Sârghi, Popescu - Lovin, Giurgiu, Cooper - Marquinhos (min. 56 Zaharia), Tudorie (min. 79 Henrique), Astafei

Rezerve: Simaitis, Sipovic, Gavrilă, Băjenaru