Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Atletism
powered by BenQ
Tinereţea şi experienţa braţ la braţ pentru Cupa de Cristal 2014Razvan Lupica / Mediafax Foto
16 Feb 2014

Tinereţea şi experienţa braţ la braţ pentru Cupa de Cristal 2014

Duminică, 16 februarie, ziua a doua a finalelor Campionatului Naţional de Atletism Indoor a adus în prim plan pe lângă rezultate valoroase, şi pe câştigătorii ediţiei cu numărul 23 a Cupei de Cristal, trofeu ce răsplăteşte cele mai bune performanţe la masculin, respectiv feminin, înregistrate la Campionatele Naţionale de atletism în sală. 

Cum era de aşteptat, după rezultatele primei zile de concurs, titlul de cel mai bun sportiv a revenit la masculin triplusaltistului Marian Oprea, învingător cu 17,30 m, performanţă care i-a adus 1188 de puncte.

La feminin, lupta pentru mult râvnitul trofeu s-a dat în proba de săritură în lungime, unde stelista Alina Rotaru (20 de ani)  a reuşit să câştige la capătul unui concurs palpitant în faţa la fel de tinerei speranţe a clubului Cetate Deva, Florentina Marincu (18 ani neînpliniţi), dublă campioană mondială la cadete, anul trecut,

Cu o săritură de 6.68 metri (nou record personal), Alina a reuşit să o depăşească pe adversara sa cu doar 1 cm, rezultat ce i-a adus 1134 de puncte şi Cupa de Cristal, ea nereuşind însă baremul pentru Campionatul Mondial, fixat anul acesta la 6.70 metri (barem ce poate fi atins la Campionatele Balcanice de la Istanbul ce vor avea loc săptămâna viitoare).

 

Performerii celei de a doua zile a reuniunii atletice sînt următorii:

Feminin 
Lungime:

1. Alina Rotaru (Steaua Bucureşti) - 6,68 m 

2. Florentina Marincu (Cetate Deva) - 6,67 m 

3. Cornelia Deiac (CSU Oradea) - 6,51 m 
 

800 m:

1. Roxana Nunu (Steaua Bucureşti) - 2'04"42/100 

2. Florina Pierdevară (CSU Craiova) - 2'04"46/100

3. Adelina Tănăsie (CSU Craiova) - 2'08"87/100 
 

60 m garduri:

1. Anamaria Nesteriuc (Steaua Bucureşti) - 8"36/100

2. Anamaria Ioniţă (CSM Brăila) - 8"53/100

3. Andreea Panţuroiu (LNPA Câmpulung Muscel) - 8"68/100 
 

Ștafeta 4x2 tururi:

1. Steaua Bucureşti - 3'27"95/100

2. CSU Timişoara A - 3'31"98/100

3. CSU Craiova A - 3'32"32/100 
 

3.000 m:

1. Ancuţa Bobocel (CSM Drobeta Turnu Severin) - 9'26"01/100 

2. Cristina Casandra (CSM Suceava) - 9'28"20/100 

3. Elena Loghin (CSM Mediaş) - 9'40"33/100 

Înălţime:

1. Daniela Stanciu (CSM Bucureşti) - 1,92 m 

2. Alina Rotaru (Steaua Bucureşti) - 1,84 m 

3. Georgiana Muscalu (CSM Bucureşti) - 1,80 m 
 

Masculin 
Prăjină:

1. Răzvan Deliu (SCM Deva) - 5,11 m (record naţional de juniori) 

2. Bogdan Popa (Rapid Bucureşti) - 4,85 m 

3. Constantin Stanciu (Rapid Bucureşti) - 4,85 m 
 

800 m:

1. Ion Zăizan (CSM Bacău) - 1'50"44/100 

2. Iulian Ganciu (CSM Sfântu Gheorghe) - 1'52"01/100 

3. Cătălin Voicu (Steaua Bucureşti) - 1'52"25/100 
 

60 m garduri:

1. Ilie Dumitrache (CSM Timişoara) - 7"99/100

2. Daniel Ciobanu (CSM Bucureşti) - 8"

3. Cornel Bănănău (Farul Constanţa) - 8"05/100 
 

Ștafeta 4x2 tururi:

1. Steaua Bucureşti - 3'02"67/100

2. CSU Ploieşti - 3'03"01/100

3. CS Olimpia Bucureşti - 3'07"53/100 
 

3.000 m:

1. Marian Buşcă (CSM Craiova) - 8'36"27/100 

2. Ştefan Vasile (CSS Triumf Bucureşti) - 8'36"63/100

3. Andrei Bărbuţ (CSM Timişoara) - 8'43"72/100 
 

Lungime:

1. Valentin Toboc (Steaua Bucureşti Bucureşti) - 7,86 m 

2. Marian Oprea (Dinamo Bucureşti) - 7,65 m 

3. Ionuţ Neagoe (Farul Constanţa) - 7,58 m

Alte știri din Atletism