Timișoara câștiga la Tg. JiuBogdan Danescu / Mediafax Foto
27 Apr 2014

Timișoara câștiga la Tg. Jiu

Încă o mostră de eficacitate în deplasare pentru echipele care se luptă pentru salvarea de la retrogradare. Astăzi, la Tg. Jiu, Pandurii au primit vizita lui ACS Poli Timișoara.

Așa cum am văzut în mai multe meciuri, “chirurgul” Dan Alexa, s-a specializat în construire de autobaze, atât pe teren propriu cât și în deplasare... Tactica se pare că funcționează foarte bine, din moment ce a smuls un punct nesperat campionilor, pe teren propriu, dar mai ales prin prisma punctelor de astăzi obținute la Tg. Jiu. Deși Pandurii au sperat într-o revitalizare a echipei după instalarea noului antrenor, Petre Grigoraș, ea se amână pentru următoarea etapă. Revelația sezonului trecut in Liga 1, Pandurii, au o linie de clasament în care nu le merge bine “acasă”. Din 14 meciuri au câștigat 5, au terminat la egalitate 3 și au pierdut de 6 ori. În deplasare, raport mult mai bun cu 14 meciuri, 7 victorii, 3 egaluri și 4 înfrângeri.

Meciul s-a desfășurat în nota de dominare a gazdelor, oaspeții punctând în minutul 33 prin Belu, care a marcat nestingherit din 6 m. În minutul 80, Mamele primește al doilea galben, implicit cartonasul roșu, iar victoria care părea doar un vis pentru oaspeți, începe să prindă contur. Rezultatul final ramane cel stability in minutul 33, Pandurii – ACS Poli 0-1.

Echipele au aliniat la start urmatoarele garnituri:

Pandurii Tg. Jiu (antrenor Petre Grigoraș) : Gliwa - Unguruşan, Mamele, D. Bratu, Momcilovici - P. Anton, Nistor - Shamsin, Alex, Giusti - Matulevicius

Rezerve: Mingote, Christou, Elton, Buleică, Distefano, Ciucur

ACS Poli Timișoara (antrenor Dan Alexa): Nuno Claro - Belu, Mera, Scutaru, Bălace - Poparadu, Gorobsov - Al. Popovici, Trandu, Boldea - S. Szekely

Rezerve: Pap, Morariju, Hasani, Keita, Fl. Nanu, Himcinschi, Petrovici