Tiago, salvatorul ”roților de tren”Dan Horia Tautan / Mediafax Foto
29 Sep 2014

Tiago, salvatorul ”roților de tren”

CFR Cluj s-a jucat cu inimile suporterilor săi până în secundele de final ale derby-ului local cu ”U” Cluj. Cu toate că au pornit în forță partida și au avut o primă ocazie prin Tade în minutul 3, elevii lui Miriuță au fost stopați de ”șepcile roșii”, care reușesc să și ”înțepe” când au ocazia, cum a fost faza din minutul 33 cu Mengolo întinzându-l pe Felgueiras cu un șut la colțul lung. Același Mengolo reușește performanța de a lua al doilea cartonaș galben în minutul 35 și este eliminat, lăsându-și coechipierii în inferioritate numerică. Paradoxal, cei care au acțiuni mai periculoase sunt studenții, cu Ciupe, Achim și Viveiros la rampă, însă Felgueiras își face datoria între buturi. În ultimul minut al prelungirilor Tiago este salvatorul ceferiștilor cu un șut din voleu de la 7 metri de poartă pe o recentrare involuntară a unui fundaș advers.

CFR Cluj – ”U” Cluj 1-0 (0-0) este scorul final al unui meci în care Ogăraru și elevii săi, după ce au jucat în inferioritate o oră și au avut ocazii mai clare decât gazdele, pot spune că fotbalul nu este întotdeauna corect cu cei care muncesc mai mult.

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuță): Felgueiras - Susic, Larie, Rada, Camora - Muniru (min. 46 Christian), Monroy – Jakolis (min. 66 Tiago Lopes), Guima (min. 46 Dore), Ivanovski - Tade

”U” Cluj (antrenor George Ogăraru): Veselovski - Ciupe, Skvorc, Ninu, Muşat - Bucşa, Lungu (min. 90+3 Stojanovic) - Paulinho (min. 42 R. Costin), Cristocea (min. 70 Fl. Achim), Viveiros - Mengolo