Test reuşit înainte de sferturile EHFMircea Rosca / Mediafax Foto
26 Feb 2014

Test reuşit înainte de sferturile EHF

În debutul etapei a 20-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, marţi, 25 februarie, U Jolidon Cluj şi-a testat potenţialul în faţa penultimei clasate, CSM Ploieşti, în vederea dificilului examen de sâmbătă, 1 martie, când va întâlni în manşa tur a sferturilor Cupei EHF formaţia maghiară Fehervar.

Deşi oaspetele au început curajos conducind cu 7-5, distanţa de 20 de puncte dintre cele doua formaţii în clasamentul Ligii  şi-a spus cuvântul şi ardelencele au echilibrat repede partida, preluând conducerea, 8-7 în minutul 12, apoi controlând repriza pe care au încheiat-o cu un avans de trei goluri, 17-14. În partea a doua, pe fondul unui joc la fel de consistent, clujencele şi-au dublat avantajul, terminând partida victorioase, cu 34-28.

Acest meci a fost un antrenament reuşit pentru fetele antrenate de Horaţiu Paşca, înaintea confruntării din weekend, când adversarul se anunță mult mai dificil.

Partida va fi transmisă în direct de postul Digi Sport 2, sâmbătă, 1 martie, cu începere de la ora 16.30.

Le dorim succes reprezentantelor noastre!