Volei
Târgu Mureș calificată, Constanța eliminată
19 Dec 2013

Vineri, de la ora 15:00, la Constanța, echipa Volei 2004 Constanța a primit vizita echipei Minchanka Minsk din Belarus. Meciul a contat pentru 16-imile 2014 CEV Challenge Cup la volei feminin. Constănțencele aveau de surmontat avantajul de 3-0 obținut de Minchanka în meciul tur. Nu s-a reusit nimic… Un sec și scurt 3-0 pentru echipa vizitatoare, care a câștigat pe seturi 25-12, 25-11 si 25-10... Meciul a durat numai 63 minute.

În celălalt meci din aceeași fază a competiției, CSU Târgu Mureș a întâlnit în deplasare pe Asterix Kieldrecht (Belgia) plecând cu avantajul scorului de 3-0, rezultat obținut săptămâna trecută. Meciul a fost dramatic, jucătoarele noastre fiind conduse cu 3-0, după numai 67 de minute. A fost necesar setul de aur, scorul general fiind egal, 3-3. Fetele noastre au reușit să se concentreze mai bine și au câștigat setul decisiv cu 15-9.

Astfel, CSU Târgu Mureș s-a calificat în optimile de finala ale 2014 CEV Challenge Cup unde o va întâlni pe ASPTT Mulhouse din Franta.