Suspans în iarbăAFP / Mediafax Foto
11 Iun 2014

Suspans în iarbă

Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au fost eliminați după un meci pe muchie de cuțit în turneul ATP Gerry Weber Open ce se dispută pe terenurile de iarbă de la Halle (Germania). Adversari le-au fost croații Ivo Karlovic și Mate Pavic, în fața cărora s-au recunoscut învinși după 100 de minute cu scorul 7-6 (6), 6-7 (4), 8-10.

Pe parcursul meciului fiecare dintre părți a reușit să își fructifice serviciul, neînregistrându-se niciun break pe parcursul celor 24 de ghemuri jucate. Mai mult decât atât, avantajul serviciului a fost valorificat la maxim, majoritatea ghemurilor încheindu-se la 15 sau la 0. Mult mai animate au fost cele două tiebreak-uri. În cel din primul set croații au reușit să se detașeze la 6-3, dar Horia și Jean-Julien au anulat cele două mingi de set și au câștigat grație unei serii de 5 puncte consecutive. Tiebreak-ul din setul secund a avut la rândul său doza sa de suspans. După 4-0 și 5-1 pentru croați, favoriții numărul 3 ai competiției au recuperat până la 5-4, însă Ivo și Mate au punctat de două ori consecutiv pentru a aduce egalitatea pe tabelă. Supertiebreak-ul a fost decis de un minibreak făcut de croați la scorul de 9-8, la prima minge de meci.

Horia și Jean-Julien părăsesc Halle fără a acumula puncte de clasament și vor împărți un cec în valoare de 3.740 euro.