Superliga: Trei „roșii” și două goluri pentru victoria campioaneiGheorghe Fluster / SportPictures.eu
07 Aug 2022

Superliga: Trei „roșii” și două goluri pentru victoria campioanei

Chindia Târgoviște nu a putut străpunge defensiva unui CFR Cluj remaniat radical față de formula folosită în Conference League. Cu Hoban în teren 74 de minute, clujenii nu au avut sincope în joc și au punctat în două rânduri pentru a încheia victorioși, chiar dacă Yeboah (min. 66), Debeljuh (min. 79) și antrenorul Dan Petrescu (min. 66) au văzut cartonașul roșu.

Gazdele întâlnirii disputate pe arena „Ilie Oană” din Ploiești au început promițător partida, cu Daniel Popa (min. 1) și Popadiuc (min. 10) șutând din poziții bune fără a prinde cadrul porții apărate de Bălgrădean, apoi clujenii replică în două rânduri. În minutul 17 Petrila centrează în careul mic, dar Jefte ratează reluarea, iar două minute mai târziu atacantul spaniol reușește să plaseze o lovitură de cap în urma unei centrări a lui Yeboah, dar Căbuz are o intervenție salutară cu un reflex de zile mari și respinge în lateral. Golul apare în minutul 27 după o lovitură de colț, specialitatea casei pentru clujeni. Petrila repune de la colț, Hoban recentrează cu capul de pe bara a doua și Muhar trimite în plasă din fața lui Căbuz, rămas singur cu mijlocașul oaspeților. Portarul gazdelor are o nouă intervenție bună în minutul 34 la șutul din unghi trimis la firul ierbii de Petrila după o incursiune în flancul stâng, dar nu are replică în primul minut de prelungiri la execuția spectaculoasă a lui Yeboah, minge trimisă pe spate din 14 metri ce a lovit plasa laterală.

Cu 2-0 avantaj pe tabelă la pauză, clujenii au controlat partea secundă a jocului chiar și după ce Yeboah a fost eliminat pentru o intrare imprudentă asupra lui Ioniță. Decizia „centralului” Iulian Călin a fost contestată vehement de Dan Petrescu, tehnicianul oaspeților văzând la rândul său cartonașul roșu. Speranțele târgoviștenilor renasc, încearcă să pună presiune la poarta lui Bălgrădean, dar nu reușesc să aibă coerență în exprimare. Nici eliminarea lui Debeljuh după un cot aplicat în figură lui Celea, decizie luată cu ajutorul sistemului VAR, nu i-a ajutat prea mult. O execuție ratată în fața porții de Cooper (min. 89) și o bară a lui Șerban (min. 90) au mai condimentat jocul la intrarea în cele 8 minute de prelungiri, dar tabela nu s-a mai modificat până la final.

CFR obține a treia victorie și urcă pe prima poziție la egalitate cu Rapid, în timp ce Chindia rămâne cu 2 puncte pe penultima poziție a clasamentului.

Chindia Târgoviște - CFR Cluj 0-2 (0-2)

Au marcat: Muhar (min. 27), Yeboah (min. 45+1)

Chindia Târgoviște (antrenor Adrian Mihalcea): Căbuz - Căpuşă, Celea, Boldor, Ad. Ioniţă (min. 74 Şerban) - Neguţ, Chamed (min. 83 Mihaiu), Vorobjovas (min. 46 Passaglia), Dumitraşcu (min. 59 Cooper) - Popadiuc - D. Popa

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Bălgrădean - Braun (min. 90 Yuri), Kolinger, A. Burcă, Brucic - Hoban (min. 74 Boateng), Muhar, Bordeianu (min. 74 Roger) - Yeboah, Jefte Betancor (min. 74 Debeljuh), Petrila (min. 84 Bălan)