Superliga: „Șepcile roșii” obțin victoria ce îi menține pe prima scenăFlaviu Buboi / SportPictures.eu
13 Mai 2023

Superliga: „Șepcile roșii” obțin victoria ce îi menține pe prima scenă

Universitatea Cluj învinge Chindia Târgoviște pe Cluj Arena și își asigură matematic menținerea în Superliga.

După o ratare imensă a lui Popadiuc (min. 11) rămas singur cu Gorcea, jucătorii pregătiți de Ioan Ovidiu Sabău au preluat controlul partidei și au reușit să deschidă scorul în minutul 35 în urma unui șut plasat perfect de Remacle de la 16 metri la rădăcina barei din stânga lui Dinu Moldovan. Mult mai relaxați și mai dezinvolți după deschiderea de scor, „șepcile roșii” puteau majora scorul până la pauză, dar portarul Chindiei a reușit în minutul 44 să respingă un șut de la mare distanță al lui Chipciu.

Au făcut-o însă la jumătatea reprizei secunde, în minutul 65, atunci când Nistor a slalomat în careu și l-a învins pe Moldovan cu un șut plasat la colțul scurt. Bic (min. 81) este blocat de Orozco în momentul șutului după o pasă în adâncime primită de la Simion, iar în prelungiri Daniel Popa (min. 90+2) are șansa de a reduce diferența, dar trimite cu capul peste transversală din colțul careului mic.

Se încheie 2-0, scor ce le permite clujenilor să depășească FC Botoșani în clasament și să urce pe locul 11 cu 30 de puncte, în timp ce Chindia Târgoviște rămâne pe locul 14 cu 22 de puncte.

Universitatea Cluj - Chindia Târgoviște 2-0 (1-0)

Au marcat: Remacle (min. 35), Nistor (min. 65)

Universitatea Cluj (antrenor Ovidiu Sabău): Gorcea - Martic, Piţian, Miron, Chipciu – Tescan (min. 63 Oancea), G. Simion, Remacle (min. 75 Romario Pires), Ov. Bic – Nistor (min. 86 I. Filip) – Thiam (min. 75 Jose Gomes)

Chindia Târgoviște (antrenor Anton Petrea): D. Moldovan - Orozco, Celea, Corinus - Căpuşă (min. 58 S. Buş), M. Dulca (min. 64 Cooper), Akhmatov (min. 84 Vorobjovas), Ad. Ioniţă (min. 46 A. Şerban) – Popadiuc (min. 84 C. Avram), D. Popa, D. Dumitraşcu