powered by Ariston
Superliga: Rezultatele etapei a 5-aRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Nov 2015

Superliga: Rezultatele etapei a 5-a

Steaua a câștigat cu 10-6 prima confruntare cu Sportul Studențesc, din cadrul etapei a 5-a a Superligii Naționale. Roș-albaștrii au dominat prima repriză a întâlnirii cu „studenții”, inscriind de trei ori prin Ghiban, Krizman si Teohari, fara sa primeasca vreun gol. Steaua şi-a menţinut avansul si la jumatatea meciului, dupa ce sfertul al doilea s-a incheiat la egalitate 2-2. Dupa pauza mare Sportul a fost cea care a dominat jocul si a reusit chiar sa se apropie la un singur gol de formatia din Ghencea dupa ce a punctat de 4 ori fiind depasita in schimb doar de 2 ori de aversari (7-6). In ultimele 8 minute de joc Sportul nu a mai reusit sa treaca de apararea stelista in schimb gazdele marcat de trei ori, scorul final fiind 10-6 pentru Steaua.

Steaua a castigat clar si meciul revansa cu Sportul Studențesc Corona și continua sa fie lider cu punctaj maxim după 5 etape. Jucatorii lui Aurelian Georgescu au stat aproape de ros-albastrii doar în primele minute ale intalnirii (1-1) apoi stelistii s-au distantat treptat si au avut un avans de 5 goluri la jumatatea meciului (7-2). Poloiștii antrenați de Andrei Iosep au dominat si a doua parte a intalnirii impunanu-se cu 13-6. „Stelistul” Ivan Krizman, cu 4 reușite, a fost cel mai bun marcator al meciului.

Campioana en-titre a ținut si ea pasul cu Steaua si rămâne neînvinsă în Superliga Națională. CSM Digi Oradea s-a impus in primul meci de acasa cu Dinamo, cu 14-8. După primele 8 minute de joc echilibrate, formatia antrenata de Kalman Kadar a preluat controlul si a intrat la pauza mare cu un avantaj de 3 goluri (6-3). Oradenii au dominat si a doua jumatate și s-au impus la 6 goluri diferenta. Cel mai bun marcator in acest meci a fost oradeanul Tiberiu Negrean, cu 4 goluri.

CSM Digi Oradea continua parcursul fara greseala in câștigând cu 16-9 si cel de-al doilea meci cu Dinamo din cadrul etapei a 5-a. Primele 8 minute de joc au fost cele mai spectaculoase. 9 goluri au inscris ambele formatii, oradenii intrand cu un avantaj de 3 goluri la prima pauza (6-3). La jumatatea meciului diferenta a fost de doua goluri in favoarea gazdelor (7-5) care au dominat si a doua parte a intalnirii castigand cu 16 la 9. Cel mai bun marcator in acest meci a fost oradeanul Tiberiu Negrean, cu 5 goluri, in timp ce Szilard Demeter a punctat de patru ori pentru Dinamo.

Meci fără istoric in bazinul Floreasca din Capitala. Rapid a câștigat fără emoții primul meci cu Poli Cluj și a ajuns la 9 puncte in clasament. Jucatorii lui Silviu Ceobanu au dominat de la un capat la altul intalnirea, fiind depasiti doar de doua ori in aparare de catre oaspeti. Scor final 18-2. Silviu Patrascu, Mircea Mihai si Ovidiu Costea au marcat cate 3 goluri pentru Rapid.

Amefa Arad a trecut la limita de Crisul Oradea in primul joc al rundei. Echipa lui Cristi Cosma a inceput mai bine partida si la jumatatea meciului a condus cu 7-5. Gazdele au controlat jocul si in urmatoarele 8 minute ale partidei, fiind la finalul celui de-al treilea sfert in avantaj cu un gol fata de aversari (9-8). Tinerii oradeni au reusit sa echilibreze confruntarea in repriza a 4-a si chiar au egalat de doua ori pe tabela de marcaj prin Cristian Draghici (4 goluri), scor 9-9 si 11-11. Golul victoriei celor de la AMEFA a fost inscris cu 56 de secunde inainte de finalul partidei de Ronald Furj, cel care a fost si cel mai bun marcator de la formatia aradeana.

Rapid a obtinut o noua victorie clara in fata celor de la Poli Cluj, scor 17-6, in cel de-al doilea meci din cadrul rundei a 5-a a Superligii Nationale. La fel ca si in jocul de sambata, echipa lui Silviu Ceobanu a dominat de la un capat la altul intalnirea, la pauza mare diferenta fiind de 9 goluri (11-2). Ionut Tem, Tudor Dobre si Alexandru Samson au fost cei mai buni marcatori de la gazde, toti trei inscriind cate 3 goluri.

Si Amefa Arad a trecut de Crisul Oradea in meciul revansa al rundei a 5-a. Echipa lui Cristi Cosma s-a impus mai clar decat in prima partida, scor 14-8. La jumatatea meciului gazdele au avut un singur gol in fata aversarilor (6-5) iar dupa trei reprize diferenta a fost de doua goluri (9-7). Amefa s-a dezlantuit in ultimele 8 minute de joc in care a punctat de 5 ori si a primit un singur gol. Cele mai multe goluri pentru formatia din Arad le-a marcat Claudiu Grama, dar cel mai bun marcator al meciului a fost oradeanul Antonio Alexandrescu, cu 6 reusite.