Superliga: O nouă victorie „italiană” pentru CFR ClujRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
30 Ian 2023

Superliga: O nouă victorie „italiană” pentru CFR Cluj

CFR Cluj își confirmă renumele de echipă pragmatică și câștigă cu 1-0 contra celor de la FC Voluntari.

Pe gazonul refăcut al arenei „Anghel Iordănescu”, campioana nu a făcut risipă de energie, prima șansă de a înscrie apărând în minutul 20 la acțiunea lui Krasniqi, dribling în careu în fața lui Paz și șut din unghi blocat cu succes de Mihai Popa. În replică, în minutul 36 ilfovenii ratează la rândul lor o ocazie importantă, Dumiter ratând întâlnirea cu balonul centrat în careul mic de Marcelo Lopes de pe partea dreaptă.

Intrat la pauză, Deac a fost aproape de a puncta pe tabelă în minutul 53, însă reluarea sa din voleu din 8 metri nu a avut intensitatea necesară pentru a-l învinge pe Popa, însă ce nu au reușit jucătorii clujeni a reușit unul dintre fundașii gazdelor. După un corner – specialitatea elevilor lui Dan Petrescu – Paz a reluat involuntar cu capul în plasă balonul pe care Popa a ratat să-l respingă, ieșind neinspirat pe centrarea de la colț a lui Deac. Era minutul 69 și până la finalul partidei FC Voluntari nu a avut decât un șut al lui Damașcan în minutul 72, dar balonul nu prinde cadrul porții apărate de Sava.

CFR Cluj câștigă a șasea întâlnire consecutivă cu formația ilfoveană și revine la conducerea clasamentului cu 50 de puncte, în timp ce FC Voluntari rămâne pe locul 9 cu 26 de puncte.

FC Voluntari - CFR Cluj 0-1 (0-0)

A marcat: Paz (min. 69 aut.)

FC Voluntari (antrenor Liviu Ciobotariu): M. Popa - Paz, Matricardi, Armaş - Ricardinho (min. 76 Costin), Veiga Lopez (min. 80 Merloi), Raţă, Sigurjonsson (min. 80 Răduţ), Aliji - Dumiter (min. 80 Florea), Damaşcan

CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Sava - Manea, Yuri, Burcă, Camora - Boateng, Muhar, Cvek (min. 46 Deac) - Yeboah (min. 78 Janga), Malele (min. 83 Hoban), Krasniqi (min. 90+1 Petrila)