Superliga: Farul îi atomizează pe moldoveniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Dec 2022

Superliga: Farul îi atomizează pe moldoveni

FC Botoșani stabilește un nou record negativ după acel 0-7 cu Sepsi OSK, formația moldoveană fiind practic spulberată pe arena din Ovidiu de Farul Constanța.

După un prim gol marcat de Grameni în minutul 11, șut din voleu din interiorul careului la care Pap nu s-a putut opune eficient, a fost urmat de eliminarea lui Șeroni în minutul 30 după un fault din postură de ultim apărător asupra lui Torje. Pe final de repriză, arbitrul Viorel Flueran a dictat penalty după ce a consultat sistemul VAR și a penalizat un henț al lui Dican, iar Alibec a înscris după ce în primă instanță Pap a respins execuția acestuia de la punctul cu var.

Repriza secundă a început cu golul lui Pitu din minutul 51, șut de la 30 de metri ce a prins gazonul în fața lui Pap, apoi Morar a reușit o dublă în interval de trei minute și a dus scorul la 5-0. În minutul 66, la doar trei minute de la intrarea în teren, a reluat simplu din 6 metri un balon ricoșat din bara transversală în urma unui lob de la mare distanță trimis de Alibec, iar în minutul 69 l-a executat pe Pap cu un șut la colțul lung trimis la firul ierbii de la limita careului mare. Alibec markează din nou în minutul 77 cu un șut din 6 metri după ce tot el șutase în blocajul apărătorilor botoșeneni, iar Kiki face 7-0 în minutul 81 cu o execuție cu efect de la 17 metri ce a trimis balonul la vinclul de la colțul lung. Scorul final a fost stabilit de Alibec cu cel de-al treilea său gol înscris cu un șut din prima de la 15 metri la colțul lung.

Fotbalul prestat de constănțeni a adus bucuria suporterilor lor și a patronului Gică Hagi, însă de partea cealaltă diriguitorii clubului botoșenean trebuie să ia măsuri urgente pentru a redresa situația. Clasați pe locul 12 cu 20 de puncte, moldovenii au în față meciuri cu CFR Cluj și FCSB până la vacanță și situația lor în clasament se poate deteriora îngrijorător.

FC Farul Constanța - FC Botoșani 8-0 (2-0)

Au marcat: Grameni (min. 11), Alibec (min. 45+2, 77 și 87), Pitu (min. 51), Morar (min. 66 și 69), Kiki (min. 81)

FC Farul Constanța (antrenor Gheorghe Hagi): Aioani - Sîrbu, Larie (min. 70 Borza), Popescu, Kiki - Artean, Băluță (min. 63 Doukoure), Grameni (min. 63 Casap) - Torje (min. 63 Morar), Alibec, Pitu (min. 63 Sali)

FC Botoșani (antrenor Mihai Ciobanu): Pap - Patache, Dican, Șeroni, Dragu - Sylla, Mussis (min. 54 M’Dahoma), Zabou (min. 54 Ivanov) - Barbosa (min. 18 Perianu), Camara (min. 67 M. Roman II), Pinson (min. 57 Mailat)