Superliga: FCSB renaște pe Arena NaționalăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Nov 2022

Superliga: FCSB renaște pe Arena Națională

FCSB renaște din propria cenușă și învinge clar Rapid în derby-ul etapei cu numărul 17 a Superligii.

Șirul înfrângerilor dureroase din Conference League s-a încheiat la mijlocul acestei săptămâni pentru roș-albaștri, care au abordat cu mult orgoliu meciul de pe Arena Națională contra formației de pe locul secund al clasamentului. Având în minte înfrângerea din Giulești suferită în etapa a doua a campionatului, scor 2-0, jucătorii pregătiți acum de Mihai Pintilii au arătat determinare încă de la primul fluier al arbitrului Sebastian Colțescu. Mobilitatea liniei de mijloc și angajamentul în fiecare duel la minge le-au dat încredere că pot obține un rezultat pozitiv în fața unei echipe care etapa trecută învinsese campioana CFR Cluj.

În aceste circumstanțe, deschiderea de scor nu a întârziat: în minutul 14 Onea, presat în zona fanionului de corner, a degajat nefericit până în piciorul lui Olaru, care trimite în careu pentru Octavian Popescu, iar assist-ul acestuia în fața porții pentru Cordea a fost convertit simplu de acesta pe tabelă. Roș-albaștrii nu au redus presiunea și o nouă eroare în defensiva giuleșteană a dus la majorarea scorului în minutul 29. Cu spirit de sacrificiu, Șut blochează la 20-25 de metri de poarta lui Moldovan încercările de degajare ale lui Ioniță și Săpunaru, balonul ajunge la Compagno și vârful italian îl execută pe goalkeeper-ul oaspeților cu un șut la colțul lung.

Octavian Popescu iese la rampă în startul părții secunde: după o lovitură liberă respinsă cu dificultate de Moldovan în minutul 56, un minut mai târziu Cordea îl deschide pe partea stângă la limita careului și execuția din prima la colțul lung îl învinge pentru a treia oară în această seară pe portarul oaspeților. În genunchi, giuleștenii rămân în 10 după eliminarea lui Junior Morais în minutul 70, brazilianul văzând cartonaș roșu direct în urma unei lovituri în față aplicate lui Cordea, însă au șansa unei reveniri în minutul 76. Faultat în careu de Crețu, Dugandzic transformă penalty-ul acordat și elevii lui Adrian Mutu primesc o doză de speranță. A fost doar un foc de paie, FCSB reușind să controleze jocul până la final și să-și securizeze victoria cu 3-1.

Roș-albaștrii fac 23 de puncte și se apropie la trei lungimi de ocupanta locului 6, Petrolul, față de care au două jocuri mai puțin disputate, iar Rapid rămâne pe locul 2 cu 32 de puncte.

FCSB - Rapid București 3-1 (2-0)

Au marcat: Cordea (min. 14), Compagno (min. 29), Oct. Popescu (min. 57)/Dugandzic (min. 76 pen.)

FCSB (antrenor Mihai Pintilii): Târnovanu - V. Creţu, Haruţ, Tamm, Radunovic - Olaru, Şut, Oaidă (min. 84 Nikolov) – Cordea (min. 89 Fl. Coman), Compagno (min. 85 Omrani), Oct. Popescu (min. 65 Miculescu)

Rapid București (antrenor Adrian Mutu): H. Moldovan - Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Jr. Morais – Emmers (min. 67 A. Ciobanu), Al. Albu, Kait – Sefer (min. 59 Pănoiu), Luckassen (min. 72 Fl. Ştefan), Al. Ioniţă II (min. 59 Dugandzic)