Superliga: CS Mioveni câștigă un punct la PloieștiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Aug 2022

Superliga: CS Mioveni câștigă un punct la Ploiești

CS Mioveni a arătat un alt tonus și mai multă determinare în primul meci cu Flavius Stoican la timonă. Pe arena „Ilie Oană”, formația argeșeană a bifat mai multe ocazii decât gazdele de la Petrolul Ploiești și a avut perioade de dominare netă.

Blănaru (min. 5) a deschis lista ocaziilor cu un șut de la marginea careului ce a trecut puțin peste transversală, apoi Oancea (min. 19) încearcă o execuție la colțul lung de la 25 de metri, dar nici el nu prinde cadrul porții. În minutul 25 Vâlceanu bâlbâie balonul în careul mic și îi permite lui Buziuc să i-l sufle din picior, dar continuarea fazei nu este fericită pentru oaspeți. Trei minute mai târziu o minge ricoșată ca la biliard îi vine pe șut lui Balaur, dar execuția sa trece peste transversala porții gazdelor. Lixandru a fost un pic mai exact în minutul 36, când șutul său a lovit transversala cu o reluare pe spate în urma unui corner. Tot după o fază fixă, o lovitură liberă, în minutul 39 este solicitat VAR-ul la o tragere a lui Seto asupra lui Lixandru ce putea aduce un penalty, dar decizia arbitrului Viorel Flueran a fost să lase jocul să continue. Șerbănică are ultima ocazie a primei reprize în minutul 43, un șut fără intensitate ce s-a scurs prin fața porții lui Vâlceanu.

Partea secundă aduce prima șansă a gazdelor de a marca, în minutul 55 Cioiu executând o lovitură liberă din unghi și obligându-l pe Popescu să se întindă și să respingă în corner. Trei minute mai târziu Oancea profită de o preluare largă făcută de unul dintre fundașii Petrolului, a pătruns și a șutat fără intensitate, pe centrul porții, de la 20 de metri, iar în minutul 64 intră din nou în scenă VAR-ul. De această dată este anulat un gol înscris pe contraatac de Antal, sistemul arătând că atacantul Mioveniului era în ofsaid la momentul pasei în adâncime trimise de Blănaru. Grozav are un șut ratat în minutul 67, apoi jocul își pierde din claritate până la final.

S-a încheiat 0-0, o remiză de bun augur pentru debutul lui Flavius Stoican pe banca celor de la CS Mioveni. Argeșenii nu părăsesc ultima poziție, dar își dublează zestrea de puncte, în timp ce Petrolul face 11 puncte și urcă pe locul 4.

Petrolul Ploiești - CS Mioveni 0-0 (0-0)

Petrolul Ploiești (antrenor Nicolae Constantin): Vâlceanu – Meijers, Tamaş, Huja – Pashov (min. 61 Borta), Ţicu – Grozav (min. 73 Irobiso), Seto (min. 61 Cebotaru), Jair, Bratu (min. 46 Cioiu) – Ivanovski (min. 83 Măzărache)

CS Mioveni (antrenor Flavius Stoican): I. Popescu – Balaur, Scarlatache, Garutti – Oancea, Lixandru (min. 88 Toma), Pop, Şerbănică (min. 88 Trif) – Blănaru, Antal (min. 75 Coşereanu), Buziuc (min. 62 Panait)