Rugby
powered by Samurai Sports
SuperLiga CEC Bank: Steaua și Baia Mare au terminat la egalitate în derby-ul etapei a 11-aStefan Constantin / SportPictures.eu
22 Apr 2019

În etapa a 11-a din SuperLiga CEC Bank s-au disputat trei partide. O victorie a revenit gazdelor, Universitatea Cluj trecând de Gloria Buzau, una a fost obținută de oaspeți, Tomitanii Constanta pe terenul celor de la Dinamo București, în timp ce partida Steaua București - Știința Baia Mare s-a terminat nedecis.

Capul de afis al rundei a fost intalnirea dintre Steaua Bucuresti si Stiinta Baia Mare, o partida importanta pentru ambele echipe in perspectiva semifinalelor, la finalul celor 80 de minute ros-albastrii si zimbrii fiind nevoiti a se multumi cu cate doua puncte in clasament, un rezultat de egalitate, 13-13, care in acest moment avantajeaza mai mult trupa antrenata de Danut Dumbrava in tentativa de a obtine la finalul sezonului regulat o pozitie care sa permita disputarea penultimului act al competitiei pe propriul teren.

Prima repriza s-a incheiat cu Stiinta Baia Mare in avantaj, 7-3, eseul lui Constantin Pristavita, transformat de Alexandru Bucur, respectiv o penalitate concretizata in puncte de Ionel Melinte stabilind scorul pauzei. In partea secunda Steaua Bucuresti pare mai decisa sa-si apropie victoria si inscrie doua eseuri prin Bogdan Doroftei si Alexandru Porojan, in cele din urma maramuresenii plecand neinvisi din Ghencea datorita preciziei din fata butului a lui Dorin Manole, autor a doua lovituri de pedeapsa.

Tomitanii Constanta au reusit sa castige prima partida din returul sezonului regulat, 27-25 pe stadionul Florea Dumitrache in fata gazdelor, Dinamo Bucuresti. Echipa de la malul marii a condus in mod constant ostilitatile din teren, alb-rosii fiind nevoiti sa se multumeasca cu punctul bonus defensiv. A fost un meci frumos, cu un raport al incercarilor de 4-4, Cosmin Manole, Alexandru Tudose, Keegan May si Vasilica Pascu de partea dinamovistilor, respectiv un eseu de penalizare, Jonatan Paatashvili, Victor Dumitru si Damien Buffard in contul invingatorilor.

O victorie importanta a reusit Universitatea Cluj, 26-16 in fata Gloriei Buzau, care a ajuns la o serie de patru infrangeri consecutive. Claudiu Curca si Cristian Murgoci au marcat eseurile clujenilor, Michael Scheepers si Alexandru Craciun pe ale Gloriei, astfel ca raportul eseurilor fiind de 2-2, soarta partidei  a fost decisa de Ovidiu Melniciuc, cel care din fata butului advers a concretizat doua transformari si patru lovituri de pedeapsa.

Partida CSM Bucuresti-Timisoara Saracens a fost amanata pentru data de 1 mai 2019.