Rugby
powered by Samurai Sports
SuperLiga CEC Bank: CSM București se desprinde în fruntea clasamentuluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Apr 2019

SuperLiga CEC Bank: CSM București se desprinde în fruntea clasamentului

În partidele din etapa a 10-a contând pentru SuperLiga CEC Bank s-au înregistrat trei victorii ale oaspeților și una a gazdelor, singura echipa care a fructificat avantajul terenului propriu fiind campioana en-titre Timișoara Saracens care a câștigat derby-ul cu Steaua București. Prin victoria de la Constanța, CSM București s-a desprins la cinci puncte de bănățeni și militari în fruntea clasamentului.

Pe stadionul Dan Paltinisanu, campioana en-titre Timisoara Saracens a castigat de o maniera categorica derby-ul cu Steaua Bucuresti, rezultat 27-17, banatenii trecandu-si in cont si punctul bonus ofensiv, astfel ca au urcat pe pozitia secunda in clasament devansandu-i pe ros-albastri. Tevita Manumua a fost de neoprit, hat-trick reusit de centrul timisorenilor, o alta incercare avandu-l ca autor pe Vlad Neculau, de partea bucurestenilor cate un eseu au marcat Bogdan Dorotei si Florin Surugiu.

CSM Bucuresti nu a putut rata sansa de a se desprinde in fruntea clasamentului si tigrii au castigat la malul marii in partida cu Tomitanii Constanta, rezultat 39-8. Hinckley Vaovasa dubla, Alexandru Mitu, Nicolas Onutu, Tangimana Fonovai si Vasile Balan au marcat incercarile celor de la CSM Bucuresti, eseul de onoare al constantenilor fiind reusit de Damien Buffard. Tomitanii Constanta cu acesta infrangere au ajuns pe ultimul loc al clasamentului.

Chiar daca a facut o prima repriza buna, Gloria Buzau nu a putut evita infrangerea pe propriul teren in fata celor de la Stiinta Baia Mare. Zimbrii dupa ce au condus la pauza cu 8-3 s-au impus la 30 de puncte diferenta, rezultat final 36-6. Holoia Feofaaki dubla, Jgerenaia Khvicha, Sikuea Taliauli si Alexandru Bucur au marcat eseuri pentru invingatori, replica buzoienilor constand in doua lovituri de pedepsa concretizate de Wilfred Bowers.

Dinamo Bucuresti si-a trecut in cont o noua victorie, de acesta data alb-rosii au castigat pe terenul Universitatii Cluj, revenind dupa ce au fost condusi la pauza cu 13-8, pentru a se impune cu 24-13, astfel ca studentii au ratat si bonusul defensiv. Alexandru Banu eseu si Ovidiu Melniciuc din tentative de tinta au marcat pentru clujeni, victoria dinamovistilor venind dupa doua eseuri ale lui Valentin Ivan, respectiv o incercare semnata Shaun Prins, trei penalitati fiind concretizate de Antonio Savu.

sursa: super-liga.ro