powered by Samurai Sports
SuperLiga CEC Bank: CSM București învinge campioana en-titreStefan Constantin / SportPictures.eu
10 Sep 2017

SuperLiga CEC Bank: CSM București învinge campioana en-titre

Derbyul etapei a III-a din cadrul SuperLigii CEC Bank s-a disputat pe Stadionul Național Arcul de Triumf și le-a avut ca protagoniste pe CSM București și Timisoara Saracens, tigrii bucureșteni impunându-se cu scorul de 28-16, după ce la pauza avantajul a fost de partea bănățenilor, 9-13.

Inca din primele minute aspectul jocului a fost unul echilibrat cu CSM Bucuresti dand o replica pe masura adversarului intalnit, campionii en-titre Timisoara Saracens. Prima actiune notabila i-a apartinut lui William Helu, aripa timisorenilor fiind insa placata de Hinckley Vaovasa, in replica Valentin Calafeteanu deschizand scorul dintr-o lovitura de pedeapsa de la 42 de metri central pe butul vizitatorilor. La jumatatea primei reprize Timisoara Saracens s-a instalat in jumatatea de teren a tigrilor si a obtinut o margine la cinci metri de terenul de tinta al acestora, molul care a urmat ducand la inscrierea primului eseu, autor Andrei Radoi. Jody Rose a transformat pentru ca apoi sa mareasca ecartul de partea banatenilor dintr-o lovitura de pedeapsa. Pana la pauza CSM Bucuresti a controlat jocul, Valentin Calafeteanu a concretizat doua tentative de tinta pentru ca una sa o iroseasca de la centrul terenului, dar Jody Rose a mentinut avantajul de partea Timisoarei Saracens, tot dintr-o lovitura de pedeapsa.

Imediat dupa reluare Valentin Calafetenu a redus diferenta dintre cele doua echipe la un singur punct, Jody Rose a ratat  apoi o lovitura de pedeapsa si CSM Bucuresti a trecut in avantaj gratie dropgolului reusit de Darren Baron. Timisoara Saracens a revenit din nou la conducere prin Jody Rose, dar acesta avea sa fie momentul din care tigrii au revenit decisiv pentru a se impune. Mai intai Hinckley Vaovasa a batut defensiva adversa cu o actiune personala, un balon de urmarire recuperat tot de el, urmat de un sprint pana in terenul de tinta, finalul gasindu-i pe elevii lui Eugen Apjok in ofensiva, ceea ce le-a adus alte doua lovituri de pedeapsa din care Darren Baron a stabilit rezultatul partidei.

In urmatoarea etapa CSM Bucuresti se va deplasa pe terenul celor de la Stiinta Baia Mare, iar Timisoara Saracens va evolua pe propriul teren avand-o ca adversara pe Steaua Bucuresti.