Rugby
powered by Samurai Sports
SuperLiga CEC Bank: Baia Mare termină pe prima poziție sezonul regulatPaul Ursachi / SportPictures.eu
07 Mai 2017

SuperLiga CEC Bank: Baia Mare termină pe prima poziție sezonul regulat

Știința Baia Mare a primit, pe Arena Zimbrilor, vizita celor de la Dinamo București în cadrul etapei a XIV-a din SuperLiga CEC Bank, ultima a sezonului regulat, victoria revenind zimbrilor cu rezultatul de 59-21, un succes prin care aceștia termină pe prima poziție sezonul regulat și obțin calificarea directă în faza semifinalelor competiției.

Partida a debutat cu doua eseuri marcate de baimareni in doar opt minute, Marius Danila, dupa o actiune pe traseul Alexandru Tigla-Alexandru Bucur-Sione Fakaosilea si Razvan Ailenei, gratie efrotului inaiantarii finalizand in terenul de tinta al dinamovistilor. Ambele reusite au fost transformate de Luke Samoa si zimbrii conduceau cu 14-0. Dinamo a reusit sa echilibreze jocul in urmatoarea perioada de timp si Liueli Simote a patruns frumos prin defensiva gazdelor pentru primul eseu al alb-rosiilor, dupa care scorul s-a modificat prin loviturile de pedeapsa concretizate de Luke Samoa, respectiv acelasi Liueli Simote, fundasul bucurestenilor trecandu-si in cont doua reusite. Finalul primei reprize a apartinut insa gazdelor si Razvan Ailenei, respectiv Taliauli Sikuea s-au aflat la finalizare astfel ca dupa 40 de minute Stiinta Baia Mare avea un avantaj de 31-13 in acelasi timp trecandu-si in cont si numarul de incercari necesare obtinerii punctului bonus ofensiv.

Partea secunda a debutat cu o penalitate concretizata de Liueli Simote, dupa care initiativa a trecut de partea baimarenilor care au controlat jocul in totalitate, alte trei eseuri fiind marcate de Alexandru Bucur, Alexandru Tigla, Paul Rusu si Marius Danila. In ultimele minute Silviu Gradinaru a mai indulcit infrangerea dinamovistilor cu o incercare la colt.

Stiinta Baia Mare incheie astfel sezonul regulat pe prima pozitie si se califica in semifinale. In sferturile de finala, tabloul arata astfel: