powered by Team Sales
Super gol marcat de ChipciuAdrian Piclisan / Mediafax Foto
23 Dec 2016

Super gol marcat de Chipciu

Anderlecht s-a impus cu scorul de 3-2 în deplasare, pe terenul celor de la Gent, într-o partidă care a închis etapa a XX-a a campionatului belgian.

Alex Chipciu a marcat un super gol, în repriza secundă, cu un șut în diagonală, de la 25 de metri, imparabil pentru portarul advers, Rinne. Chipciu contribuise și la golul de 2-1, marcat de polonezul Teodorczyk, după o minge recuperată de mijlocașul dreapta ex-stelist. Chipciu a fost înlocuit pe final, în minutul 84, cu Nicolae Stanciu. Grație acestui succes, Anderlecht a urcat pe locul 3 în clasament, cu 38 de puncte.

Într-un alt meci din aceeași etapă, Mouscron - Westerlo 0-0, echipa gazdă fiind antrenată de Mircea Rednic, care a obținut astfel primul punct de la instalarea la cârma celor de la Mouscron. Rednic nu l-a convocat pentru derby-ul codașelor Cristian Manea. Mouscron este penultima, cu 12 puncte, la egalitate cu lanterna roșie Westerlo.