”Stranierii”, cu plusuri și minusuriAleksandar Djorovic / Mediafax Foto
11 Mar 2014

”Stranierii”, cu plusuri și minusuri

Luchin și Curtean au fost titulari pentru Botev Plovdiv în victoria pe teren propriu contra celor de la Lokomotiv Sofia. Luchin a fost integralist și a marcat ultimul gol al partidei în minutele de prelungiri, stabilind scorul final de 4-1,  în timp ce Curtean a fost schimbat în minutul 76 la scorul de 2-1. Benga a fost doar rezervă. Botev se află pe locul 4, la 12 puncte distanță de liderul Ludogoreț Razgrad, pentru care Cosmin Moți a fost integralist în derby-ul jucat în deplasare cu ocupanta locului secund, Litex Lovech.

Pantilimon a fost titular și integralist pe Etihad Stadium în întâlnirea cu Wigan din FA Cup, meci în care oaspeții s-au impus cu scorul de 2-1. ”Panti” a ratat șansa de a câștiga trei trofee într-un sezon, după ce Manchester City a câștigat Cupa Ligii și luptă în continuare pentru câștigarea campionatului.

Titular în derby-ul campionatului Greciei, PAOK – Olympiakos 2-1, Costin Lazăr a fost ghinionist și s-a accidentat, fiind nevoit să părăsească terenul după numai 24 de minute. La Xanthi, Dorin Goian nu a jucat pentru Asteras Tripoli în meciul câștigat cu 1-0 de oaspeți. În Portugalia, Rusescu a jucat pe toată durata partidei câștigate de Sporting Braga pe teren propriu cu Nacional cu 2-1. Victoria le apropie pe gazde la patru puncte de oaspeți, ocupanții locului 5, ce oferă șansa de a juca în ediția viitoare a Europe League.

În Turcia, Bogdan Stancu înscrie din nou pentru Genclerbirligi. De data aceasta a făcut-o din postura de titular în victoria 2-1 contra vizitatorilor de la Sivasspor, golul său fiind cel al egalării. Alex Bourceanu a fost în teren la meciul Trabzonspor – Fenerbahce întrerupt în urma unor incidente la scorul de 0-1, portarul oaspeților Volkan fiind lovit de torțele aruncate de suporterii lui Trabzonspor, nemulțumiți de rezultatele din ultima perioadă ale echipei favorite și de faptul că meciul luase o turnură nefavorabilă gazdelor.

Alexandru Maxim a marcat un gol și a pasat decisiv pentru austriacul Harnik, dar contribuția sa nu a fost de ajuns pentru a aduce victoria echipei sale, VfB Stuttgart în meciul încheiat nedecis 2-2 pe teren propriu împotriva celor de la Eintracht Braunschweig.

Adrian Stoian a avut o prestație apreciată în cele 70 de minute jucate pentru gazde în meciul Chievo – Genoa 2-1. Tânărul jucător român a obținut penalty-ul din minutul 4 în urma căruia Chievo a deschis scorul.  La rândul său, Ștefan Radu a fost în teren toate minutele pentru Lazio în înfrângerea pe teren propriu cu 1-0 administrată de bergamezii de la Atalanta. La cealaltă echipă romană, Lobonț a fost rezervă în meciul Napoli – AS Roma 1-0.

În Primera Division, echipa lui Ciprian Marica, Getafe a fost înfrântă de Betis la Sevilla cu 2-0, fără ca românul să se afle în teren. Rezultatul negativ a adus schimbarea echipei tehnice a celor de la Getafe, cel care a primit votul de încredere pentru salvarea de la retrogradare fiind Cosmin Contra. Răzvan Raț a contribuit din teren la victoria cu 3-2 a celor de la Rayo Vallecano în deplasarea de la Real Sociedad, în timp ce Torje și Săpunaru nu au fost convocați pentru meciul direct dintre Espanyol Barcelona și Elche, încheiat cu victoria catalanilor cu scorul de 3-1.

În Rusia, Dan Petrescu continuă să-și pună amprenta pe jocul celor de la Dinamo Moscova, reușind să-și mobilizeze elevii pentru o revenire de senzație de la 0-2 la 4-2, scorul final al derby-ului disputat pe propriul teren contra celor de la TSKA Moscova. În urma acestui rezultat Dinamo Moscova își consolidează poziția a 4-a în clasament cu 38 de puncte, în fața celor de la TSKA Moscova (locul 5, 34 de puncte), și se apropie la un punct de ocupanta locului 3, Spartak Moscova.