Stranieri: Maxim și Raț, pasatori decisiviAFP / Mediafax Foto
27 Oct 2014

Stranieri: Maxim și Raț, pasatori decisivi

Noua echipă tehnică a naționalei a convocat pentru confruntarea cu Irlanda de Nord 14 “stranieri”. În echipele lor de club, portarii au fost doar rezerve. Dintre fundași, doar Grigore, Raț și Moți au fost titulari. De la mijloc în sus stăm bine. Remarcăm prima convocare a lui Pușcaș la prima echipă a Interului.

PORTARI

Costel Pantilimon (Sunderland) a fost pe banca de rezerve în partida pierdută acasă 2-0 cu Arsenal. Echipa lui, cu Mannone titular, a primit în ultimele două meciuri nu mai puțin de 10 goluri.

Ciprian Tătărușanu (Fiorentina) a fost și el rezervă pe San Siro în duelul cu Milan, terminat la egalitate,1-1. Neto a fost învins cu o lovitură de cap a lui De Jong.

FUNDAȘI

Vlad Chiricheș (Tottenham) nu s-a aflat pe teren în meciul pierdut acasă, 2-1 cu Newcastle. Tottenham a rămas cu 11 puncte, pe locul 11, departe de așteptările suporterilor Spurs.

Florin Gardoș (Southampton) a intrat pe teren abia în ultimul minut, în locul lui Davis, în victoria reușită pe teren propriu cu 1-0 în fața lui Stoke City. Southampton continua să fie revelația campionatului. E pe locul doi, la trei puncte în spatele liderului Chelsea.

Dragoș Grigore (Toulouse) a fost titular vineri seară, dar echipa lui a cedat acasă, 2-0, cu Racing Lens. În minutul 50, Grigore ar fi putut marca, dar lovitura lui de cap a fost scoasă in extremis de portar de sub transversală. În prelungirile partidei, pentru un atac dur, Grigore a fost avertizat cu cartonaș galben.

Cosmin Moți (Ludogoreț Razgrad) a jucat din nou tot meciul și și-a ajutat echipa să câștige. Ludogoreț a învins acasă, 2-0 pe Cerno More Varna.

Răzvan Raț (PAOK Salonic) continuă forma foarte bună. PAOK s-a impus clar acasă cu 4-1 în fața Veriei. Raț a jucat toate minutele și, chiar dacă nu a marcat, s-a remarcat prin două pase decisive.

MIJLOCAȘI

Ovidiu Hoban (Hapoel Bersheeva) Duminică seară, Ovidiu a jucat din nou toate minutele. Echipa lui s-a impus clar 4-0 în deplasare cu Maccabi Petah Tikva. Formația lui Hoban este pe locul trei cu 11 puncte în 5 etape, la două de lider

Alexandru Maxim (VfB Stuttgart) a revenit ca titular și a jucat toate minutele unui nou meci de pomină. După ce etapa trecută Stuttgart a terminat la egalitate, 3-3 cu Leverkusen, fiind condusă cu 3-0 la pauză, acum Stuttgart s-a impus la Frankfurt, 5-4 cu Eintracht. Maxim a pasat decisiv la două goluri ale "șvabilor". Cele de 1-2 și 1-3, marcate în minutele 35 și 52

Mihai Pintilii (Al Hilal) a jucat titular si a fost pe teren tot meciul din finala Cupei Campionilor Asiei în fața australienilor de la Sydney Western. Hilal a pierdut prima manșă cu 1-0, dar speră să câștige trofeul după returul programat sâmbătă, ora 19.00

Gabriel Torje (Konyaspor) a pierdut vineri în deplasarea cu Kasimpașa, scor 2-0. Torje a fost folosit toate cele 90 de minute. Konya e pe locul 14, cu 6 puncte după 7 etape.

Eric Bicfalvi (Volyn Lutsk) are meci astăzi, ora 19.00, în deplasare cu Dnepr, în faza optimilor Cupei Ucrainei. Este manșa a doua, după ce Volyn s-a impus în tur cu 1-0.

ATACANȚI

George Pușcaș (Inter Milano) a fost pentru prima dată chemat la prima echipă a Interului. În deplasarea cu Cesena, Pușcaș a stat pe banca de rezerve alături de Vidici, Kuzmanovici, Bonazzoli și alte vedete ale "nerrazurrilor". Inter s-a impus cu 1-0 dintr-un penalty transformat de Icardi.

Bogdan Stancu (Genclerbirligi) a jucat sâmbătă tot meciul pierdut de echipa lui cu 2-1 pe terenul lui Fenerbache.

sursa: frr.ro