powered by Samurai Sports
Știința Petroșani, campioana Diviziei Naționale de SenioriAndrei Luca / SportPictures.eu
09 Nov 2015

Știința Petroșani, campioana Diviziei Naționale de Seniori

La Petroșani, reprezentativa localității și Politehnica Iași au disputat o adevărată finală a eșalonului secund, ambele echipe având înaintea meciului același număr de puncte, după un joc echilibrat studenții din Valea Jiului impunându-se cu rezultatul de 18-12 și cucerind titlul de campioană a Diziviei Naționale de Seniori.

Stiinta Petrosani a inceput mai bine si dominarea elevilor lui Alexandru Lupu a dus la obtinerea a doua lovituri de pedeapsa dintre care Tandea a concretizat doar una, astfel ca rezultatul de 3-0 s-a mentinut pana in minutul 22. Iesenii au echilibrat jocul, dar Plai a irosit sansa egalarii, in schimb acelasi Tandea a marit ecartul la 6-0, mai mult chiar, dupa o faza rapida Lupu l-a gasit in suport pe Nastasiei, iar centrul petrosenenilor a sprintat pe culoar pentru un eseu la centru. Tandea a transformat si in minutul 26 scorul devenise 13-0, insa un cartonas galben vazut de Biro a schimbat rapotul de forte din teren si Politehnica Iasi, in superioritate numerica, a preluat initiativa, presiunea constanta in 22-ul gazdelor ducand la eseul lui Vacaru.

Partea secunda s-a reluat de la rezultatul de 13-5, iar elevii lui Iulian Iftenie au inceput in forta mitanul secund, dupa un redond Plai fiind autorul eseului pe care tot el l-a transformat si studentii din Copou s-au apropiat la un singur punct pe tabela de marcaj (13-12). Jocul a continuat cu ambele echipe in cautarea loviturii decisive, dupa o gramada la cinci metri de terenul de tinta al oaspetilor a urmat o actiune pe treisferturi si Zaharescu a fost gasit pe aripa pentru eseul care practic a decis soarta partidei. Desi iesenii l-au pierdut pe Plai, dupa o accidentare la umar, au controlat ultimele zece minute, in care Stiinta Petrosani s-a aparat la limita propriului teren de tinta, studentii din Copou nereusind sa gaseasca drumul catre eseul victoriei.

Dupa un sezon pe care l-a inceput mai greu, Stiinta Petrosani a devenit in premiera campioana Diviziei Nationale de Seniori, evolutiile din returul sezonului regulat si victoriile de la Navodari, respectiv cea cu Politehnica Iasi, aducand trupei conduse de la Alexandru Lupu medaliile de aur ale esalonului secund.

Dupa un sezon pe care l-a dominat in mare parte, CS Navodari a fost invinsa la Galati (20-15), desi la pauza conducea cu rezultatul de 15-8 si astfel navodarenii au irosit sansa de a cuceri in premirea titlul de campiona a esalonului secund.

Partida a inceput cu ambii mijlocasi la gramada trimisi pe banca pedepselor, Badea respectiv Zainea fiind sanctionati cu cartonase galbene dar si cu doua lovituri de pedeapsa, cate una pentru fiercare echipa. Partenie a marcat pentru gazde, iar Trandafir in contul navodarenilor, singurele puncte consemnate pana in minutul 25. In partea secunda a primei reprize, CS Navodari a trecut in avantaj, pe fondul dominarii jocului elevilor lui Cornel Suciu si astfel Trandafir iar apoi F.Barbu au marcat cate un eseu. Trandafir a transformat una dintre reusitele in terenul de tinta si astfel scorul devenise 15-3 in favoarea echipei de la malul marii. Cu cinci minute inainte de pauza Trandafir a vazut cartonasul galben iar capitanul galatenilor, Danaila a redus diferenta gratie unui eseu, astfel ca dupa 40 de minute rezultatul inscris pe tabela de marcaj a fost favorabil celor de la CS Navodari (15-8).

La patru minute dupa reluare RCM Galati a reusit sa egaleze prin eseul lui Manolachi, transformat de Partenie si pana in ultimul sfert de ora al jocului echilibrul s-a mentinut in ciuda faptului ca ambele echipe au cautat sa dea lovitura, remiza nefiind in avantajul niciunei echipe. Acest lucru l-au reusit gazdele in minutul 67 cand acelasi capitan Danaila a adus victoria pentru RCM Galati, trupa lui Dorian Secuianu reusind astfel un salt spectaculos fata de sezonul trecut cand a terminat pe ultima pozitie a clasamentului, la cucerirea medaliilor de bronz in Divizia Nationala de Seniori, editia 2015.

Pentru CS Navodari aceasta a fost cea de-a doua infrangere consecutiva in Play-Off, insucces care practic a anulat valoarea celor trei victorii din inceputul partii secunde a campionatului, astfel ca echipa de la malul marii a trebuit sa se multumeasca cu pozitia secunda in cel de-al doilea esalon valoric.

In ultima etapa din Play-Out-ul Diviziei Nationale de Seniori, CSM Bucuresti U23 a primit vizita celor de la CSU AV Arad, iar tigrii bucuresteni au obtinut un nou succes fiind astfel singura echipa din esalonul secund care nu a pierdut nicio confruntare pe teren in acest sezon.

Aradenii au deschis scorul pe stadionul Olimpia prin Puscasu care a concretizat o lovitura de pedeapsa, dar elevii lui Daniel Neaga au raspuns cu patru eseuri, avandu-i ca autori pe Sioeli Lama, Taufui, Ghiur si Dorus, acesta din urma transformand trei dintre reusite. Prima repiza s-a terminat cu CSM Bucuresti U23 in avantaj de 28-3, iar dupa reluare scenariul s-a repetat, cu o penalitate semnata de Puscasu pentru aradeni si un final in forta al tigrilor, cu Taufui, Fl.Ion si Serban autori a cate unui eseu.

CSM Bucuresti U23 s-a impus astfel cu rezultatul de 47-6 insa dincolo de rezultatele obtinute in acest sezon, aici au avut sansa sa se afirme jucatori tineri, pe care in viitor este posibil sa-i urmarim in primul esalon valoric, SuperLiga CEC Bank.

sursa: super-liga.ro