Ștefan Radu și Bogdan Stancu marchează în EuropaAFP / Mediafax Foto
24 Feb 2014

Ștefan Radu și Bogdan Stancu marchează în Europa

Ștefan Radu a fost eroul lui Lazio în meciul cu Sassuolo, câștigat de romani cu 3-2. ”Tricolorul” a reușit un gol de senzație cu un șut din afara careului care a catapultat mingea direct în vinclul porții adverse. Un alt șut al românului a fost deviat în propria poartă de un fundaș de la Sassuolo, ceea ce l-a determinat pe oficialii întâlnirii să îl consemneze ca autogol. La Sassuolo, Marius Alexe, accidentat serios la începutul anului, ratează întreg sezonul de primăvară. Într-un alt meci din campionatul italian, Chievo a învins Catania cu 2-0. La învingători, A. Stoian l-a înlocuit pe Cyril Thereau în minutul 54. Bogdan Lobonț a fost rezervă în meciul câștigat de AS Roma în deplasarea de la Bologna.

În Turcia, Alexandru Bourceanu a fost titular și a avut o prestație apreciată în meciul câștigat de Trabzonspor cu 2-1 contra celor de la Kayserispor. În altă partidă, Bogdan Stancu a fost omul meciului pentru Genclerbirligi cu cele două goluri înscrise împotriva oaspeților de la Konyaspor. Din păcate, golurile ”Motanului” nu au adus decât un punct, scorul final al meciului fiind 2-2. Stancu are 11 goluri marcate în 21 de partide, însă echipa sa este clasată în apropierea zonei  retrogradării, la doar patru puncte de prima echipă sub linie.

În Anglia, Pantilimon a fost rezervă, dar nu a bifat niciun minut în meciul Manchester City – Stoke 1-0, în timp ce Chiricheș nu a fost inclus pe lista convocaților pentru întâlnirea Norwich – Tottenham 1-0.

În Spania, Marica a început partida Celta Vigo – Getafe 1-1 ca rezervă, apoi a fost introdus în minutul 75 în locul autorului golului lui Getafe, Lafita. La Elche, Săpunaru nu mai prinde echipa în urma conflictului cu antrenorul principal. În Grecia, Dorin Goian nu a fost convocat pentru partida pe care Asteras a pierdut-o în deplasarea de la Levadiakos.

Alexandru Maxim a fost integralist în meciul pierdut de șvabi pe teren propriu contra celor de la Hertha Berlin, 1-2. Mijlocașul român a fost activ însă nu a putut face nimic pentru a schimba soarta meciului pentru VfB Stuttgart.

Rusescu a fost la rândul său integralist pentru Braga în remiza 2-2 de pe teren propriu contra celor de la Arouca. Cei de la Braga pierd un tempo important în cursa pentru cupele europene, ceea ce a determinat conducerea clubului să îl demită pe antrenorul Jesualdo Ferreira.

Cosmin Moţi se regăsește pe lista marcatorilor din partida Botev Plovdiv – Ludogoreţ Razgrad 2-2, listă pe care este menționat și fostul petrolist Younes Hamza. Hamza a deschis scorul pentru Botev în minutul 14, iar Moţi a adus egalarea. În echipa din Plovdiv Luchin şi Curtean au început meciul în teren.