Hochei
Steaua, victorie la 7 goluri cu ProgymSportPictures.eu
02 Mar 2014

Steaua, victorie la 7 goluri cu Progym

După ce ultimele două întâlniri s-au terminat decise fiind de șuturi de departajare, soarta întâlnirii de astăzi dintre Steaua București și Progym Gheorgheni a fost tranșată încă din prima repriză de jucătorii roș-albaștri.

Meciul, programat pe patinoarul din Galați în cadrul ultimei zile a turneului cu numărul 8, ultimul al sezonului regulat al Campionatului Național de hochei, a început cu o echipă super-motivată, Steaua, care a marcat de cinci ori în primele 20 de minute de joc prin Marius Marcus (min. 4:48), Viorel Nicolescu (min. 9:00), Alexandru Munteanu (min. 12:10), Ioan Timaru (min. 18:08) și Florin Bocu (min. 18:57). A fost un avantaj decisiv în stabilirea învingătoarei, celelalte două reprize fiind mult mai echilibrate. Astfel, repriza secundă a început cu golul celor de la Progym Gheorgheni înscris de Lacko Attila în superioritate numerică (min. 28:56), după care steliștii au marcat de două ori prin Mihai Georgescu (min. 36:18) și Andrei Dumitru (min. 37:22). Vitaly Kyrychenko (min. 37:38) a marcat cel de-al doilea gol al harghitenilor, dar Mihai Georgescu face 8-2 în minutul 38:22. Harghitenii încep în forță repriza a treia cu două goluri în primele două minute - Pal Zsombor (min. 40:50) și Sara Tibor (min. 42:05) – dar Mircea Constantin (min. 43:29) le domolește elanul. Către final, același Mircea Constantin (min. 54:02) și Viorel Nicolescu (min. 58:16) marchează ultimele goluri pentru steliști. Așadar, Steaua obține o victorie clară în fața rivalilor de la Progym cu scorul de 11-4 (5-0, 3-2, 3-2), cea mai clară a sezonului. Cea mai mare diferență în meciurile dintre cele două echipe a fost până la acest turneu de două goluri.

În celălalt meci, CSM Dunărea Galați a surclasat Sportul Studențesc cu 14-6 (7-1, 4-2, 3-3). Înainte de disputarea restanțelor din primul turneu al sezonului (Steaua - Dunărea, Steaua – Progym, Progym - Dunărea și Dunărea - Sportul Studenţesc), clasamentul arată astfel: