Steaua stinge aurora borealăSportPictures.eu
23 Iul 2014

Steaua stinge aurora boreală

Steaua a învins Stromgodset cu 2-0 (0-0) și merge în turul 3 preliminar al UEFA Champions League.

Începutul partidei a aparținut oaspeților și în minutul 5 Varela a scos mingea din piciorul unui adversar undeva în mijlocul careului stelist, îndepărtând un gol iminent. Latovlevici trimite și el un ”trasor” din afara careului, iar pe respingerea lui Larsen un fundaș norvegian acordă corner. Norvegienii pun stăpânire pe cursul jocului și sunt mai incisivi în ofensivă. Ultima ocazie a reprizei aparține totuși steliștilor, cu Tănase inventând o centrare la 7 metri pentru Chipciu, lovitura de cap a ”șeptarului” gazdelor fiind respinsă greu de Larsen.

După o repriză în care au avut posesie superioară – 54% față de 46% pentru Steaua – nordicii pornesc mai bine actul secund și semnează prin Kastrati o mare ocazie, al cărui șut este respins in extremis de Arlauskis. Același jucător aduce din nou pericolul la poarta stelistă 10 minute mai târziu, când șutul său a trecut milimetric pe lângă bara de la colțul lung. Imediat apare și replica ”roș-albaștrilor”, dar șutul lui Râpă nu prinde spațiul porții. Gâlcă face prima mutare în teren și înlocuirea lui Sânmărtean cu Stanciu dinamizează ofensiva stelistă, apoi tehnicianul stelist surprinde asistența aruncându-l în luptă pe Grădinaru, un puști de 19 ani.

Rezultatul nu întârzie să apară. Râpă pune capăt iluziilor norvegiene în minutul 72 cu un gol marcat din interiorul careului mic. Pe un un-doi cu Stanciu, fundașul dreapta stelist continuă cu o pasă ce deschide frumos jocul pe partea stângă către Tănase, care trece fără probleme de Fossum, un vârf reprofilat fundaș dreapta, și centrează perfect în interiorul careului mic unde Râpă, dovedind inteligență în joc, a urmărit derularea fazei și a fost omul de finalizare. Descătușați, steliștii zburdă pe teren, cu Tănase care își continuă raidurile și încearcă să-l angajeze pe Chipciu pe poziții viitoare. În minutul 84 Chipciu pleacă pe un spațiu liber pe partea stângă din zona lui Tănase, îl driblează din scurt pe Hamoud venit din urmă să-l blocheze la colțul careului mic al porții lui Larsen ieșit să închidă unghiul și îi oferă o pasă lui Stanciu, a cărui misiune a fost să împingă în plasă balonul.

2-0, un scor care nu părea credibil la pauză, este cel consemnat la sfârșitul partidei pe tabela Arenei Naționale. Steaua se pregătește de un drum lung, la propriu și la figurat, următorul adversar fiind FK Aktobe, o echipă din Kazahstan, din mijlocul Asiei. Meciul tur este programat în deplasare săptămâna viitoare.

Steaua (antrenor Constantin Gâlcă): Arlauskis - Râpă, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepeliță, Filip – Popa (min. 71 Grădinaru), Sânmărtean (min. 60 Stanciu), Tănase – Chipciu (min. 87 Vâlceanu)

Stromsgodset (antrenor David Nielsen): Larsen – Vilsvik (min. 62 Wikheim), Hoibraten, Storbaek, Hamoud – Stroflor (min. 75 Kovacs), Abu, Junior, Kastrati - Fossum, Ogunjimi