Steaua și Energia Rovinari învinse în cupele europeneRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Dec 2015

Steaua și Energia Rovinari învinse în cupele europene

Echipele românești de baschet participante în cupele europene, au suferit astăzi înfrângeri pe linie. Steaua CSM Eximbank a pierdut în deplasarea efectuată în Eurocup, pe terenul muntenegrenilor de la Buducnost. Scorul final a fost 89-56 (22-8, 23-18, 25-13, 19-17). Baschetbaliștii roș-albaștri au încheiat campania europeană pe ultima poziție în grupă, cu două victorii și opt înfrângeri, în linia de clasament.

În FIBA Europe Cup, Energia Rovinari a pierdut în prelungiri pe terenul puternicei echipe croate Cibona Zagreb, cu scorul de 93-88 (23-24, 22-15, 21-23, 15-19, 12-7). Gorjenii au câștigat trei sferturi din totalul meciului. În aceeași grupă, din care acum s-a desfășurat prima etapă, Le Havre a învins pe Pieno cu 96-84.