Steaua, șase victorii în șapte partide de pregătireRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Iul 2016

Steaua, șase victorii în șapte partide de pregătire

Steaua a terminat neînvinsă campania de pregătire de vară și se concentrează acum pe primul obiectiv al noului sezon. Cu toate că este, scriptic, ultimul meci al sezonului 2015-2016, finala Cupei Ligii pe care elevii lui Laurențiu Reghecampf o vor disputa duminică contra Concordiei Chiajna a fost pregătită pe parcursul celor două săptămâni de pregătire de la Apeldoorn, în Olanda.

Campania olandeză s-a terminat miercuri cu partida de pregătire disputată contra grecilor de la PAOK Salonic, locul 4 în ultima ediție a Super Ligii, încheiată cu o nouă victorie a roș-albaștrilor.

Tehnicianul stelist a trimis în teren următorul ”11” de start: Cojocaru - Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovic - Muniru, Pintilii - Adi Popa, Stanciu, Hamroun – Tudorie. Grecii au înscris rapid, în minutul 3 prin Koularis, cu o lovitură de cap din colțul careului mic după o centrare din lovitură liberă, dar Enache a egalat în minutul 23 tot cu o lovitură de cap după o fază fixă, în acest caz din corner. Tabela nu a rămas mult neschimbată, grecii trecând din nou în avantaj în urma cadoului făcut de Cojocaru, care a ratat stopul la o pasă înapoi a lui Pintilii și balonul a intrat în plasă. Scorul a luat proporții în minutul 33, când Rodrigues a executat perfect o lovitură liberă de la 22 de metri și l-a învins pe Niță, introdus în locul lui Cojocaru. Steaua a revenit până la finalul reprizei prin golurile înscrise de Stanciu, în minutul 37 cu un șut în cros după o intercepție și o acțiune personală, și Tudorie în două rânduri, în minutul 38 cu capul pe respingerea portarului grecilor la un șut al lui Stanciu și în ultimul minut al reprizei cu un șut surprinzător de la limita careului mare.

În partea a doua a jocului Aganovic are un șut senzațional scos de portarul advers de la vinclu, iar Chipciu îi încearcă acestuia vigilența cu un șut din afara careului, dar goalkeeper-ul celor de la PAOK a reținut balonul. Steaua câștigă cu 4-3 partida cu PAOK Salonic, scor stabilit la pauză, și pune punct pregătirii de vară cu 6 victorii și un egal.