Steaua nu renunţă la play-offSportPictures.eu
24 Feb 2014

Steaua nu renunţă la play-off

Duminică, 23 februarie, s-au disputat ultimele două partide ale etapei cu numărul 18 din Liga Naţională de handbal masculin, formaţiile angrenate în competiţie fiind HCM Minaur Baia Mare versus CSU Poli Timişoara şi CSU Suceava versus Steaua Bucureşti.

HCM Minaur a câştigat partida cu CSU Politehnica Timişoara, scor 33-28 (15-14), dar meciul a fost mult mai dificil decât o arată rezultatul.

Prima repriză a început mai bine pentru oaspeţi, care au condus până spre finalul acesteia, când HCM Minaur a reuşit să revină şi să intre la cabine cu un avantaj de un gol, scor 15-14.

Până la jumătatea părţii a doua a jocului, partida s-a desfăşurat sub semnul echilibrului, apoi gazdele au reuşit desprinderea, iar în urma unor intervenţii bune ale portarului Vasile Viman şi a golurilor marcate de Andrei Grasu, HCM Minaur s-a distanţat pe tabelă, finalul aparţinindu-le în totalitate.

S-au remarcat, de la gazde portarul Vasile Viman cu 15 intervenţii reuşite (şi un 7 metri apărat), Andrei Grasu cu 12 goluri şi Alin Bondar cu 6 goluri, iar la oaspeţi Iulian Halcă cu 7 goluri şi Denis Kaftin cu 5 reuşite.

În urma acestui rezultat HCM urcă două pozitii în clasament, până pe locul 8 cu 18 puncte, în timp ce Poli Timişoara rămâne pe 10 cu 15 puncte.

În cealaltă partidă, la Suceava, echipa de pe ultimul loc, CSU din localitate, a primit replica formaţiei Steaua Bucureşti, steliştii având nevoie de victorie pentru a nu pierde contactul cu partea de sus a clasamentului ce asigură un loc în play-off.

Oaspeţii au început în trombă şi la jumătatea primei reprize aveau deja un avantaj de 6 goluri, 4-10 în minutul 15. Diferenţa a crescut în minutele următoare, 5-12, apoi 5-15, pentru ca prima parte să se termine cu un 7-17 ce arată foarte clar raportul de forţe din teren. In partea a doua superioritatea bucureştenilor a fost evidentă, cea mai mare diferenţă înregistrându-se în minutul 45 cind scorul a ajuns la 15-26. In ultimele 15 minute handbaliştii de la Steaua au redus motoarele, permiţând gazdelor să se apropie pe tabelă, 22-28 în minutul 55, însă victoria echipei vizitatoare nu a stat nici o clipă sub semnul întrebării. S-a terminat CSU Suceava-Steaua Bucureşti 24-29 (la pauza 7-17), rezultatul menţinând Steaua la 4 puncte în spatele locului 6, calificant în play-off.