Steaua, meci bun cu Dinamo KievBogdan Iordache / Mediafax Foto
28 Ian 2014

Steaua, meci bun cu Dinamo Kiev

Marți seară, la Marbella, Steaua a susținut primul meci din al doilea stagiu de pregătire din Spania, în compania ucrainienilor de la Dinamo Kiev. Fără câteva piese de bază, baieții lui Reghecampf au abordat jocul cu mult curaj și mai ales în prima repriză au avut o posesie mai bună și ocazii mai clare decât partenerii lor de întrecere. Această primă parte a fost dominată clar de Steaua, care a ratat prin Chipciu și Piovaccari ocazia deschiderii scorului. Prestația bună n-a fost reflectată și pe tabele de marcaj, care după 45 de minute arăta 0-0. În afară de aceasta, trebuie remarcat jocul bun în apărare al lui Gabi Matei, tehnicitatea lui Nicușor Stanciu și disponibilitatea la efort a lui Piovaccari, care, așa cum îl cunoaștem, “moare cu ei de gât”!

Partea a doua ne arată o echipă Dinamo mult mai motivată, cu un pressing agasant pentru steliști, care nu-și mai pot desfășura jocul bun de pase din prima repriză. Ucrainieni au și posesie mai bună, dar oportunități de a marca nu au. Cei care au ratat cea mai mare ocazie a meciului au fost steliștii, prin Stanciu, care în minutul 74 a șutat în transversală din lovitură liberă de la 30 de metri lateral stânga și meciul s-a încheiat cu un 0-0, scor ce vine după un joc bun în aparare și destul de elaborat la mijlocul terenului, unde totuși trebuie să remarcăm că au lipsit piesele de bază, Bourceanu, Pintilii, Filip, dar și… Neagu, revelația primului stagiu de pregătire!

La startul partidei s-au aliniat următoarele echipe:

Steaua: Niţă - G. Matei, Szukala, Gardoş, Pârvulescu - Prepeliţă, Cr. Tănase - Ad. Popa, N. Stanciu, Chipciu - Piovaccari

Dinamo Kiev: Koval - Khaceridi, Domagoj, Dragovici, Tremoulinas - Gusev, Garmash, Veloso, Bezus - Ideye, Lens