Steaua închide etapa cu o victorieSportPictures.eu
16 Feb 2014

Steaua închide etapa cu o victorie

Echipele de baschet masculin Steaua şi BC Timişoara au avut meci duminică, 16 februarie, ultimul din etapa a 18-a a Ligii Naţionale, pe terenul bucureştenilor.

În a doua jumătate de clasament, cele două trupe au jucat pe contre şi doar la victorie, dar cele două puncte au rămas la stelişti:

Steaua CSM Eximbank – BC Timişoara 83 – 69 (20-17, 14-16, 27-13, 22-23)

În primul sfert de joc, timişorenii au încercat să joace tare, înscriind primul coş, 0-2, continuând cu avans mic pe tabelă. După trei minute, Steaua face egal, 6-6, apoi schimbă şi turaţia, şi avantajul în favoarea sa. Fără a se desprinde prea mult, bucureştenii se opresc în minutul zece la 20-17.

Sfertul doi este la fel de echilibrat, cu oaspeţii egalând 23-23, preluând conducerea, apoi cu steliştii egalând 26-26, preluând conducerea... şi în acest fel s-a consumat prima repriză. La pauză, scorul a fost 34-33.

La reluare, Steaua atacă mult mai decisă să profite de avantajul terenului propriu şi reuşeşte prima desprindere semnficativă din meci, la 12 puncte: 47-35, minutul 24:54. Ecartul creşte şi mai mult, la 19 puncte, 59-40, minutul 28:10. Sfertul trei îi arată pe stelişti ca favoriţi la cele două puncte ale victoriei. Lucru care se şi întâmplă după ultimul sfert care nu a ieşit în evidenţă altfel decât primele trei: Steaua şi BC Timişoara au jucat aproape de egal la egal, doar că avansul luat de bucureşteni a fost suficient.

Principalii marcatori au fost: G. Gallimore - 21 de puncte, respectiv Z. Jovanovic - 21 de puncte.

Celelalte partide din etapă au avut loc vineri (două meciuri) şi sâmbătă (patru meciuri).

Etapa viitoare, a 19-a, va avea loc în zilele 21-22 februarie şi 28 februarie, după următorul program oficial:

• CSU Atlassib Sibiu - BC Timba Timişoara (21.02, ora 18:00)
  • U-BT-Mobitelco Cluj - SCM U Craiova (22.02)
  • BC Timişoara - CS BC Farul Constanţa (22.02)