Steaua, ”crescendo” sub FeleacSportPictures.eu
09 Mar 2014

Steaua, ”crescendo” sub Feleac

Venite după egaluri în meciurile anterioare, CFR Cluj și Steaua București abordau întâlnirea din etapa a XXII-a hotărâte să își adjudece cele trei puncte puse în joc.

Steaua are prima ocazie a partidei în minutul 8 la un șut al lui Tănase de la 25 de metri de poarta lui Felgueiras, respins greu de goalkeeper-ul clujean înainte ca balonul să ”muște” gazonul la 2 metri în fața liniei porții. Cinci minute mai târziu Deac bate o lovitură liberă de pe partea dreaptă de atac a CFR-ului, Tătărușanu boxează neinspirat până la limita careului mare drept în capul lui Ogbu. Mingea lobată se îndreaptă spre poarta goală, însă Gardoș revine și îndepărtează pericolul. Steaua reclamă penalty la intrarea lui Deac asupra lui Stanciu în minutul 14, dar arbitrul Cristi Balaj îl penalizează pe stelist cu cartonaș galben pentru proteste, bazându-se și pe arbitrul asistent aflat în apropierea fazei. Roș-albaștrii continuă să aibă posesie și să construiască, iar ocaziile apar în mod firesc. În minutul 28 Latovlevici este lansat perfect cu o diagonală lungă, dar șutul său este respins în corner de Felgueiras. De partea cealaltă, ceferiștii clujeni leagă o fază consistentă de atac pe un moment de dezorganizare în defensivă a steliștilor, acțiunea încheindu-se cu un șut puțin peste al lui Ogbu. Clujenii solicită la rândul lor un penalty la faza din minutul 41 când Rui Pedro are un contact în careu cu Pintilii, însă Balaj îl penalizează pe jucătorul echipei gazdă cu cartonaș galben pentru proteste. Până la pauză asistăm la cea mai mare ocazie a steliștilor, în minutul 45. Stanciu este găsit de Varela la limita careului mic al porții lui Felgueiras, pivotează și șutează puternic în stâlpul stâng al porții. A fost ultima fază a unei reprize dominată la capitolul posesie de Steaua, cu 63% față de 37% CFR Cluj.

Prima ocazie a reprizei secunde aparține tot steliștilor, în urma centrării lui Varela, Pintilii plasează o lovitură de cap pe centrul porții, reținută fără mari probleme de Felgueiras. Roș-albaștrii combină din ce în ce mai bine și se apropie mai amenințător de poarta clujenilor, în timp ce aceștia par a se orienta către conservarea rezultatului. Tănase are un șut înșelător în minutul 72, iar portarul CFR-ului prinde în doi timpi. În minutul 83 Chipciu recuperează un balon în jumătatea proprie, face o cursă de 40 de metri, îi pasează pe dreapta lui Keșeru care întoarce adversarul și șutează către poartă. Chipciu urmărește faza și intervine pe direcția balonului șutat și îl deviază atât cât este necesar să-l păcălească pe Felgueiras și să deschidă scorul. Golul toarnă plumb în picioarele gazdelor și acestea nu mai reușesc nimic notabil până la final, în afara cartonașului roșu primit de Ammari ca urmare a protestelor repetate după avertizarea cu ”galben” după o intrare peste limita regulamentului la Latovlevici.

CFR Cluj – Steaua 0-1 (0-0) și campionii en-titre au acum 52 de puncte, cu 7 în plus față de Astra și 8 față de Petrolul, care îi vor da replica duminică și luni. CFR rămâne la cota 30, pe locul 7, la 3 puncte față de locurile 5 și 6 ocupate de Dinamo și FC Vaslui.

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuță): Felgueiras - Maftei, Cadu, Piccolo, Camora – Negruţ (min. 46 Chanturia), Djokovici - Deac, Rui Pedro (min. 58 Velayos), Maah (min. 73 Ammari) - Ogbu

Alte rezerve: Mincă, I. Rada, Szilard, Batin

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Tătăruşanu - Varela, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Pintilii, Prepeliţă (min. 81 Piovaccari) - Ad. Popa (min. 89 Iancu), N. Stanciu (min. 64 Keșeru), Tănase - Chipciu

Alte rezerve: Niţă, Rîpă, Pîrvulescu, Răduţ