Juniori
Start la Campionatele Mondiale de biatlon pentru juniori și cadețiBogdan Iordache / Mediafax Foto
22 Feb 2017

Start la Campionatele Mondiale de biatlon pentru juniori și cadeți

La Brezno-Osrblie, în Slovacia, au început Campionatele Mondiale de biatlon pentru juniori și tineret. Primele probe au fost programate astăzi, la cadeți. La individual masculin, pe distanța de 12,5 kilometri, F. Buta a obținut un rezultat foarte bun, locul 21. D. Munteanu a ocupat locul 28, iar A. Duiciu locul 58. Un alt biatlonist român, G. Colțea a terminat pe locul 81.

Proba similară feminină s-a disputat pe distanța de 10 kilometri. Cea mai bună clasare a avut-o E. Marton, locul 57, urmată de T. Hajdu, locul 63, în timp ce T. Potyo a abandonat.

Mâine, în cea de-a doua zi de concurs, se va alerga la fondul juniorilor, pe distanțele de 15 kilometri la băieți, respectiv 12,5 kilometri la fete.