Alte sporturi
Squash: România, locul 11 la EuropeneAFP / Mediafax Foto
28 Apr 2015

Squash: România, locul 11 la Europene

Naționala condusă de Ollie Olabinri a fost surpriza plăcută la Campionatul European pe Echipe, Divizia a 3-a, din Slovenia. Chiar dacă a obținut doar o victorie în fața Lituaniei, străinii au fost impresionați de nivelul jucătorilor români.

Perioada 22-25 aprilie 2015 va rămâne în istoria Federației Române de Squash. Naționala a participat pentru prima oară la un Campionat European pe Echipe. Cu ajutorul sponsorilor Tawill Group, ASB, Sport Unlimited, Real Expert Advertising și Asociația de Squash, Federația i-a trimis la Ljubljana pe Vasile Hapun, Andrei Luchian, Horia Naumescu, George Constantinescu și Cristian Stroe, alături de antrenorul Ollie Olabinri.

Turneul a avut loc la Konex Center din capital slovenă, un complex multifuncțional cu patru terenuri de squash HOME MADE, 12 terenuri de badminton, o sală de fitness și una de aerobic și un magazin cu echipament sportiv.

21 de echipe (12 la masculin și 9 la feminin) au participat la ediția din 2015 a Campionatului European pe Echipe, Divizia a 3-a. 100 de jucători din 15 țări (Croația, Jersey, Gibraltar, Grecia, Isle of Men, Israel, Letonia, Lituania, Luxemburg, Malta, Norvegia, Polonia, România, Slovenia și Ucraina) s-au duelat timp de trei zile pentru accederea în cea de-a doua divizie.

Prima victorie la Europene

România a fost repartizată în grupa C, alături de Malta și Croația. Primul meci pentru naționala condusă de Ollie Olabinri a fost împotriva Maltei, locul 3 la ultimele trei ediții. S-a jucat în paralel, pe două terenuri, ordinea fiind 1-3 și 2-4.

Vasile Hapun a deschis întâlnirea în compania lui Bradley Hindle, singurul jucător care și-a câștigat toate meciurile la acest turneu. S-a terminat 3-0 pentru Malta, dar puștiul de 19 ani a avut parte de o experiență pe cinste. Horia a avut și el parte de un debut dificil cu Gary Nitchke, un stângaci trecut de 40 de ani, dar cu o tehnică și o precizie de ceas elvețian.  După primele două meciuri, Malta conducea cu 2-0. Cu Daniel Lewis, un puști de 21 ani, Andrei Luchian a rezistat doar în primul set, pe care l-a pierdut la limită, scor 9-11. Cristi Stroe a fost surpriza României și a reușit să aducă prima victorie la un Campionat European. Aflat la primul său meci internațional, Cristi s-a văzut condus cu 2-0 la seturi. Finalistul de la Campionatul Național din 2015 a revenit și a câștigat setul trei. Apoi, a reușit să salveze o minge de meci la 9-10 și a dus meciul în decisiv. Ultimul set s-a încheiat din nou la limită. Cristi a avut 10-8, a riscat la prima minge de meci și a ratat. A continuat să joace ofensiv și a reușit, în cele din urmă, să se impună cu 11-9, după 50 de minute intense.

Malta – România 3-1

Bradley Hindle – Vasile Hapun                  3-0 (11-3, 11-6, 11-5)

Daniel Zammit Lewis – Andrei Luchian     3-0 (11-9, 11-5, 11-6)

Gary Nitchke – Horia Naumescu               3-0 (11-3, 11-4, 11-5)

Dean Gera – Cristian Stroe                       2-3 (11-9, 11-9, 6-11, 11-13, 9-11)

Am sperat la calificare

Pentru a trece de grupe, România avea nevoie de o victorie în fața Croației.

În a doua zi de concurs, s-a schimbat și ordinea: 1-4 si 2-3. Vasile a intrat foarte hotărât pe teren și a reușit să câștige primele două seturi cu un joc solid din spatele terenului. A avut o cădere și a pierdut cel de-al treilea set, ratînd mai multe drop shoturi și voleuri. Și-a revenit, s-a impus cu 3-1 și a adus primul punct pentru România.

Pe celălalt teren, Gelu l-a întâlnit pe Roko Voncina, un junior de 16 ani, extrem de talentat și cu o viteză de joc superioară. Primele două seturi au fost dominate de croat, iar Gelu a revenit în cel de-al treilea set, a controlat ritmul meciului și a condus 10-9. A ratat însă, punctul decisiv și a pierdut, în prelungiri, 12-10.

S-a făcut 1-1 la general, iar Andrei putea aduce România din nou în avantaj. A urmat duelul cu Srdjan Maksimovic, cel pe care l-a condus la Balcaniada din 2014, pierzând 11-7 în decisiv. Croatul a început însă foarte tare, a jucat extrem de ofensiv, cu multe voleuri, și s-a impus la 5 în primul set. Ajutat de Ollie, Andrei a schimbat tactica, încercînd să joace cu mingi mai înalte și mult mai variat. S-a făcut 1-1 la seturi și aici a urmat momentul psihologic. Primele puncte ale setului trei s-au desfășurat la intensitate maximă, ritmul de joc a crescut, iar croatul a început să domine. În final, 3-1 pentru Maksimovic. În ultimul meci, Horia l-a avut în față pe Filip Madaric, un stângaci stabilit în Luxemburg, în fața căruia a jucat mult mai relaxat și chiar a reușit câteva puncte deosebit de spectaculoase. La finalul întâlnirii, s-a dovedit că Madaric era cel mai bun jucător al lor, însă alegerea selecționerului Croației a fost ca el să fie doar a treia opțiune.

Croația – România 3-1

Vedran Svonja – Vasile Hapun                1-3 (6-11, 6-11, 11-7, 7-11)

Srdjan Maksimovic –Andrei Luchian       3-1 (11-5, 8-11, 11-1, 11-5)

Filip Madaric – Horia Naumescu             3 -0 (11-7, 11-2, 11-7)

Roko Voncina – Gelu Constantinescu    3-0 (11-2, 11-5, 12-10)

La finalul grupei, România a terminat pe ultimul loc și ar fi trebuit să joace într-un sistem eliminatoriu pentru pozițiile 9-12. Primul meci ar fi fost împotriva Gibraltarului, apoi, în funcție de rezultat, urma ultima partidă cu Lituania sau Luxembrug.

Surpriză totală însă, joi seară. După o plimbare prin centrul Ljubljanei, jucătorii români au intrat pe site-ul competiției pentru a verifica ora exactă a următorului meci. Însă, aici lucrurile se schimbaseră complet. Organizatorii au decis ca echipele clasate pe locul 3 să formeze o nouă grupă, pe sistemul fiecare cu fiecare.

Așadar, România a început bătălia pentru locul 9. Primul adversar, Luxemburg. Aici, lucrurile au stat diferit față de celelalte întâlniri. Niciunul dintre jucători nu a reușit să mai câștige vreun set, însă s-a luptat pentru fiecare punct, deoarece se putea dovedi decisiv la final.

Luxemburg – România 4-0

Daniel Hutchines – Vasile Hapun                      3-0 (11-7, 11-8, 11-5)

Sanjay Raval  - Andrei Luchian                         3-0 (11-5, 11-9, 11-7)

Daniel Kaiser – Horia Naumescu                      3-0 (11-8, 11-5, 11-7)

Guillaume Plancke – Gelu Constantinescu       3-0 (11-5, 11-7, 11-5)

Nici duelul cu Gibraltar nu a adus vreo victorie, dar toți jucătorii români și-au ridicat nivelul de joc. Vasile l-a condus cu 1-0 pe Anthony Brindle, locul 210 PSA, și a fost la un pas de face 2-1 la seturi. Au fost multe momente ale jocului în care Vasile l-a dominat pe Brindle și a oținut multe aplauze de la străinii aflați pe margine. Gelu a fost foarte aproape de un success, dar a cedat, scor 8-11, în decisiv cu Thomas da Silva.

Gibraltar – România 4-0

Anthony Brindle– Vasile Hapun                       3-0 (9-11, 11-3, 11-9, 11-2)

Christian Navas  - Andrei Luchian                   3-0 (11-7, 11-6, 11-7)

Mark Tewkesbury – Horia Naumescu             3-0 (11-4, 11-6, 11-8)

Thomas Da Silva – Gelu Constantinescu       3-2 (14-12, 4-11, 11-7, 9-11, 11-8)

Horia a adus punctul decisiv

Ziua de sâmbătă a reprezentat ultima apariție a României la ediția din 2015. După ce Lituania pierduse cu 3-1, atât cu Luxemburg, cât și cu Gibraltar, naționala antrenată de Ollie avea nevoie de o victorie cu 3-1 sau 4-0 pentru a termina pe locul 11.

Vasile și Gelu au intrat primii și au dus scorul la 2-0, după două meciuri foarte bune, în care au fost peste adversari la toate capitolele. Andrei nu a reușit să se concentreze la fel ca în celelalte partide și, după ce a ratat o minge de set, a cedat cu 11-13. A încercat să revină, dar consumul mental și fizic din zilele precedente a fost decisiv.

În aceste condiții, Horia a jucat meciul decisiv. După un început ezitant, el a reușit șă se impună în prelungiri în al doilea set. A urmat apoi, cel mai important moment. La scorul de 10-4 pentru lituanian, Horia s-a autodepășit: a luptat pentru fiecare minge și nu a mai făcut nicio greșeală neforțată. Au urmat 8 puncte consecutive pentru România și s-a făcut 2-1 la seturi. Horia a continuat jocul excelent, a condus 9-5, dar s-a relaxat și s-a ajuns la 9-9. Aici, a reușit să facă diferența prin răbdare și a atacat la prima situație favorabilă. S-a terminat 11-9 și România a obținut prima victorie la general, scor 3-1, la un Campionat European.

România – Lituania 3-1

Vasile Hapun – Mantas Kociunas                      3-0 (11-6, 11-5, 11-5)

Andrei Luchian – Martynas Pempe                   0-3 (11-13, 7-11, 8-11)

Horia Naumescu – Andrius Voisnis                   3-1 (4-11, 12-10, 11-9)

Gelu Constantinescu - Gytautas Aukselis        3-0 (11-8, 11-2, 14-12)

sursa: frsquash.ro