Sporturi de iarnă
Sprint matinal la biatlon masculin
12 Ian 2014

Duminică, 12 ianuarie, s-a derulat în prima parte a zilei proba masculină de sprint 10 km la biatlon, din cadrul Cupei IBU, etapa a 5-a, pe pârtia din Ridnaun-Val Ridanna.

Dintre români, Remus Faur s-a clasat cel mai bine, pe locul 56 din 125, cu timpul 27:58,4, niciun foc ratat.

Cursa a fost câştigată de Alexey Slepov din Rusia, cu timpul 25:07,09, trăgând perfect la probele de tir. L-a urmat norvegianul Lars Helge Birkeland după 27 de secunde (25:34,9), cu probele de tir excelente. Pe trei, germanul Benedikt Doll a oprit după 25.52,6, având un plus de 44,7 secunde.

Alţi sportivi români care au terminat cursa: Marcel Marian Daniel a oprit pe locul 92, după 29:45,1 minute. Hunor Gego a fost pe locul 101 cu 30:44,9.

Tot astăzi, după prânz, are loc şi proba femină de sprint 7,5 km. Vor concura pentru România Orsolya Tovalfi, Florina Ioana Cîrstea, Dorottya Buzaş, alături de alte 91 de concurente afişate pe tabloul de start.