Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Alte sporturi
SportiviiI anului 2019 AI ai CSA Steaua BucureștiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Dec 2019

SportiviiI anului 2019 AI ai CSA Steaua București

În sala „Frescă” de la Ministerul Apărării Naționale, a avut loc „GALA SPORTIVII ANULUI 2019”, în cadrul căreia au fost premiați cei mai buni performeri ai Clubului Sportiv al Armatei  „Steaua Bucureşti”, sportivi care s-au evidențiat în acest an în competiții interne și internaționale.

Luptătoarea Alina VUC, vicecampioană mondială de seniori, a fost desemnată sportivul anului 2019, în timp ce echipa de polo pe apă, care a realizat pentru a patra oară consecutiv eventul campionat-cupă, a primit trofeul pentru echipa anului la clubul militar.

Ministrul apărării naţionale, domnul Nicolae-Ionel CIUCĂ i-a felicitat personal pe cei mai buni performeri ai Clubului Sportiv al Armatei „Steaua București” în anul 2019,  după cum urmează:

Nr. crt. Nume/prenume Secția Rezultate
1 Simona RADIȘ Canotaj Calificare la Jocurile Olimpice
– aur (dublu vâsle) – Campionat European tineret, Ioanina (Grecia);
– argint (dublu vâsle) – Campionat Mondial seniori, Linz (Austria);
– argint (dublu vâsle) – Campionat European seniori, Lucerna (Elveția).
2 Darius MOVILEANU Tenis de masă – aur simplu M și dublu A – Campionat European juniori, Ostrava (Cehia);
– argint echipe M – Campionat European juniori, Ostrava (Cehia);
– aur echipe M – Campionat Național echipe seniori, București;
– aur dublu M – Campionat Național juniori I, Bistrița;
– argint simplu M și dublu A – Campionat Național juniori I, Bistrița;
– aur dublu A – Campionat Național individual juniori II, Câmpulung Muscel;
– argint simplu M – Campionat Național individual juniori II, Câmpulung Muscel;
– bronz dublu M – Campionat Național individual juniori II, Câmpulung Muscel;
– aur echipe M – Campionat National echipe juniori I, Câmpulung Muscel.
3 Bianca COSTEA Natație – aur (50 m liber) – Festivalul Olimpic al Tineretului European, Baku (Azerbaidjan);
– locul VI (50 m liber) – Campionat European juniori, Kazan (Rusia);
4 David POPOVICI Natație – aur (100 m liber), argint (200 m liber), argint (50m liber) – Festivalul Olimpic al Tineretului European, Baku (Azerbaidjan).
5 Eugen PĂTRU Invictus – aur (arc olimpic – militari răniți) – Campionat Național Paralimpic Indoor – seniori, București;
– aur (arc recurve dizabilități individual), aur (arc recurve dizabilități echipe) – Campionat European Militar seniori, Termopilae (Grecia);
– bronz (arc olimpic – individual) – Jocurile Mondiale Militare de vară ale CISM – Wuhan (China).
6 Mugurel SEMCIUC Canotaj Calificare la Jocurile Olimpice
– aur (4- rame) – Campionat European tineret, Ioanina (Grecia);
– argint (4- rame) – Campionat Mondial seniori, Linz (Austria).
7 Alin FIRFIRICĂ Atletism Calificare la Jocurile Olimpice
– aur – Campionat Balcanic seniori, Pravets (Bulgaria);
– aur – Jocurile Mondiale Militare  seniori, Wuhan (China);
– locul IV – Campionat Mondial seniori, Doha (Qatar);
– locul VI – Cupa Europeană seniori, Samorin (Slovacia).
8 Magdalena RUSU Canotaj – aur (8+1) – Campionat European seniori, Lucerna (Elveția);
– aur (8+1) – Campionat European tineret, Ioanina (Grecia);
– aur (4- rame) – Campionat European tineret, Ioanina (Grecia);
– locul VI (8+1) – Campionat Mondial – seniori,Linz (Austria)
9 Andreea Beatrice ANA Lupte – bronz – Campionat European seniori, București;
– bronz – Campionat Mondial – tineret, Budapesta (Ungaria);
– bronz – Campionat European tineret/juniori, Ponteverda (Spania);
– bronz – Campionat European tineret U23, Novi Sad (Serbia).
10 Alexandra POP Karate – aur (Shobu Sambon) – Campionat Mondial WSF seniori București;
– aur (Shobu Ipon)- Campionat Mondial WSF seniori, București;
– aur (kumite) – Campionat Mondial Goju Ryu seniori, Kuala Lumpur (Malaezia);
– argint (kumite echipe) – Campionat Mondial Goju Ryu seniori, Kuala Lumpur (Malaezia);
– argint (kumite) – Campionat Mondial seniori, Hradec Kralove (Cehia);
– argint (kumite open) – Campionat Mondial seniori, Hradec Kralove (Cehia);
– argint (kumite) – Campionat European Shito Ryu – seniori, Arad;
– argint (WKF) – Campionat Mondial WSF- seniori, București;
– bronz (kumite echipe) – Campionat Mondial seniori, Hradec Kralove (Cehia);
– bronz (kumite echipe) – Campionat European Shito Ryu – seniori, Arad.
11 Cristina SIMION Atletism – aur (distanță lungă 42km) – Campionat Mondial seniori distanță lungă, Villa de Angostura (Argentina);
– bronz (echipe – 10000 m) – Campionat Balcanic 10 km șosea seniori (Bosnia Herțegovina);
– bronz (10000 m) – Campionat Balcanic 10 km șosea seniori (Bosnia Herțegovina).
12 Bernadette SZOCS Tenis de masă – aur echipe – Campionat European de tenis de masă, Nantes (Franța).
13 Eliza SAMARA Tenis de masă – aur echipe – Campionat European de tenis de masă, Nantes (Franța);
– argint echipe – Jocuri Europene Minsk (Belarus).
14 Cătălin CHIRILĂ Kaiac – Canoe Calificare la Jocurile Olimpice
– aur canoe 2 (dublu), 1000m – Jocuri Europene, Minsk (Belarus);
– locul V canoe 2 (dublu), 1000m – Campionat Mondial seniori, Szeged (Ungaria).
15 Edit KERESZTES-VAKARIA Triatlon – argint ștafeta mixt (2 masc.+2 fem.) – Campionat European seniori, Cheile Grădiștei (Fundata);
– bronz ștafeta mixt (2 masc.+2 fem.) – Campionat Mondial  seniori, Asiago (Italia).
16 Viorel PĂLICI Triatlon – argint ștafetă mixtă, cu Edith Keresztes-Vakaria – Campionatul European de Winter Triathlon/Cheile Grădiștei;
– aur 52 km echipe masculin – Campionat Național ultramaraton seniori, Șuncuiuș (Bihor);
– argint 40 km echipe masculin – Campionat Național distanță lungă seniori, Dămuc (Neamț);
– locul IV 52 km – Campionat Național ultramaraton seniori, Șuncuiuș (Bihor);

Cu intenția de a le da un imbold tinerilor sportivi, Steaua București a acordat titlu SPERANȚA ANULUI: Simona RADIȘ, Darius MOVILEANU, Bianca COSTEA și David POPOVICI.

În sală s-au aflat și sportivi de performanță care au reprezentat cu cinste România și culorile clubului: Anișoara CUȘMIR, Laura BADEA, Gheorghe BERCEANU și Ștefan IOVAN, campioni olimpici și europeni.

La acest eveniment au participat și alți campioni retrași din activitate și care acum ocupă funcții de conducere în COSR și diverse federații sportive naționale:

  • Ministerul Tineretului și Sportului – ministrul Ionuț – Marian STROIE;
  • Comitetul Olimpic și Sportiv Român – președinte Mihai COVALIU și secretarul general George BOROI;
  • Federația Română de Lupte – președinte Răzvan PÎRCĂLABU;
  • Federația Română de Atletism – președinte Florin FLOREA;
  • Federația Română de Polo – președinte Călin GAVRUȘ;
  • Federația Română de Triatlon – secretar general Ovidiu BURGHELEA.

 

sursa: csasteaua.ro

Alte știri din Alte sporturi