Hochei
Sport Club Miercurea Ciuc a câștigat Cupa României HankookBogdan Balas / SportPictures.eu
02 Mar 2016

Sport Club Miercurea Ciuc a câștigat Cupa României Hankook

Ediția din acest an a finalei Cupei României Hankook la hochei pe gheață a fost câştigată de Sport Club Miercurea Ciuc care a învins în finală CSA Steaua Bucureşti cu scorul de 3-2 (2-1, 1-0, 0-1), pe Patinoarul Olimpic din Braşov, după un meci spectaculos transmis în direct şi în exclusivitate de DigiSport.

Marcatori:
1 – 0 min 07:31 Kalvis Ozols
2 – 0 min 18:44 Hugo Gecse
2 – 1 min 19:54 Artem Bondariev
3 – 1 min 38:23 Aleksei Alekseev
3 – 2 min 52:53 Denis Zabludovski

Trofeul pentru îmvingători a fost înmânat căpitanului echipei harghitene Ervin Moldovan de către Emilian Cernica, director Direcţia de Sport şi Tineret Braşov.

Ioan Timaru, căpitanul echipei Steaua, a primit trofeul pentru finalistă înmânat de Secretarul General al FRHG, Alexandru Hălăucă.

În pauzele meciului au fost organizate concursuri tematice pentru public, la care s-au oferit premii din partea sponsorilor Hammerite, Love Plus, Total și Hankook.

sursa: rohockey.ro