powered by Samurai Sports
Spectacol total în CSM București - Știința Baia Mare 16-17SportPictures.eu
02 Aug 2014

Spectacol total în CSM București Olimpia - CSM Știința Baia Mare 16-17

Astăzi, pe stadionul Arcul de Triumf din Capitală, a avut loc unul din cele mai tari meciuri de rugby la nivelul campionatului intern. CSM București Olimpia și CSM Știința Baia Mare au oferit o veritabilă lecție de rugby, fazele care s-au succedat pe arena cu buturi fiind de o intensitate și frumusețe rară.

Scorul a fost deschis de oaspeți, după un balon recuperat în propria jumătate de teren, urmat de un contraatac rapid, finalizat de uvertura Michael Wiringi. Luke Samoa a transformat, după care gazdele au revenit în joc cu două lovituri de pedeapsă valorificate în puncte de celălalt decar, Taljard.

Maramureșenii s-au detașat din nou la 10-6, după ce Wiringi a marcat dintr-o penalitate.

Cea mai interesantă fază a meciului s-a petrecut în ultimul minut al primei reprize, când gazdele au beneficiat de o grămadă ordonată din propriul 22. Pe introducerea demi-ului Surugiu, pachetul de înaintare al oaspeților a fost mai puternic și a contestat cu brio repunerea. Băimărenii au luat balonul și au dezvoltat o serie de momente consecutive învecinătatea terenului de țintă al bucureștenilor. Ei au dus faza spre lateral, unde intercalarea fundașului Samoa a venit inoportun. Acesta a făcut înainte, dar aripa adversă, Lasarusa Tabu, a interceptat și a efectuat apoi o cursă pe toată lungimea terenului, finalizată cu un eseu spectaculos. Taljard a transformat și a închis tabela primei părți la 13-10 pentru amfitrioni.

Repriza secundă a fost la fel de echilibrată și de spectaculoasă. O bună bucată de timp nu s-a marcat, iar meciul s-a întrerupt la jumătatea reprizei din cauza accidentării lui Michael Wiringi. Acesta a avut ghinion, după o fază în care era purtător de balon, El a fost placat din spate, după care venirea unui adversar i-a produs o pârghie pe piciorul de sprijin. Neozeelandezul care de curând a obținut eligibilitatea de a juca în naționala României, a suferit o dublă fractură de tibie și peroneu și este scos din circuit până la încheierea sezonului.

Oaspeții au marcat un eseu la centru prin Phillips, care a finalizat o pasă în cruce a lui Brooks, iar Samoa a transformat pentru 17-13. Marian Ispir a fructificat o ultimă lovitură de pedeapsă în prelungiri, iar scorul final a fost stabilit la 17-16 pentru zimbrii maramureșeni. Oaspeții își păstrează prima poziție și invincibilitatea, în timp ce gazdele se califică matematic în play-off, grație bonusului defensiv acumulat.